Od dziś do płowy czerwca w legionowskim MOK-u przy ul. Norwida można obejrzeć prace plastyczne podopiecznych Ośrodka Wsparcia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na Bemowie.
Aktywność twórcza osób niepełnosprawnych intelektualnie jest istotną formą ich samorealizacji. Dzięki różnym działaniom podejmowanym w ramach sztuki osoby niepełnosprawne intelektualnie pokonują swoje ograniczenia, doświadczając satysfakcji z wykonania pracy. Mają również możliwość kreowania przestrzeni, pokazania, że ich na coś stać. Niepełnosprawni podopieczni ośrodka wykorzystują wszelkie techniki plastyczne z użyciem różnorodnych materiałów, także gliny i szkła. Niezwykle efektowną techniką jest rzeźba, która jest przystępna i zrozumiała dla człowieka niepełnosprawnego intelektualnie.
Fundacja „Omega Pomagamy” zadbała o to, aby mieszkańcy powiatu legionowskiego mogli zobaczyć tą twórczość. Jest co podziwiać, ponieważ wystawione prace są niezwykle ciekawe, a sztuka jest nie zna podziałów na osoby sprawne i niepełnosprawne.
Co o procesie tworzenia mówią mówią sami artyści?
„Jak wykonuję pracę plastyczną to czuję radość i myślę ,że ta praca się komuś spodoba, wtedy chcę ją skończyć” - Jolanta Szewczuk.
„Gdy maluję to to czuję się spokojniejsza i zadowolona” - Halina Ostapkiewicz
Maluję , rzeźbię , wycinam i myślę wręczając komuś pracę że mogę sprawić mu przyjemność a także czuję, że się uczę i że jest to coś pożytecznego, czuję ,że jestem w czymś dobry. Gdy ludzie oglądają nasze dzieła to czuję, że daję przykład i że ktoś może czegoś się od nas nauczyć” - Łukasz Korniluk
„Czuję się wyróżniony gdy wykonane przez nas prace ktoś ogląda i się podobają” - Krzysztof Głuszczyński
„W sercu czuję się lepiej jak maluję i rysuję” - Krzysztof Stokowski
Autorzy wystawionych prac wsparli muzycznie tegoroczne II Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego 2013. Większość z nich tworzy bowiem zespół muzyczny OwiRON „Jeden Rytm, jeden Świat”, który występował w legionowskim ratuszu podczas przeglądu sztuki.