24 czerwca 2013

Deklaracja Legionowska Związku Powiatów Polskich

19 czerwca odbyło się posiedzenie Zarządu Związku Powiatów Polskich. Tym razem, na zaproszenie Starosty Legionowskiego Jana Grabca, obrady odbyły się w Legionowie.     
            

Na zaproszenie starosty legionowskiego Jana Grabca (z lewej) posiedzenie zarządu ZPP odbyło się w Legionowie. Na zdjęciu (w środku) Marek Tramś, prezes zarządu ZPP oraz prezydent Legionowa Roman Smogorzewski (po prawej).


Jednym z najważniejszych punktów porządku obrad była dyskusja i przyjęcie Deklaracji Legionowskiej Związku Powiatów Polskich o koniecznych zmianach w funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego.
Deklaracja Legionowska (ponieważ została przyjęta w Legionowie) wpisuje się w ramy Roku Powiatów, ogłoszonego przez XVI Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich. Proponowana treść Deklaracji zostanie uzgodniona drogą elektroniczną i następnie będzie ogłoszona do publicznej wiadomości.

 

Gościem posiedzenia był Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Ważnym zagadnieniem poruszonym podczas obrad była współpraca z Kancelarią Prezydenta Rzeczypospolitej. W tej części obrad poruszone zostały następujące obszary zagadnień: nagroda imienia Michała Kuleszy, inicjatywa w sprawie sądów rejonowych, inicjatywa ustawodawcza w sprawie poradnictwa prawnego, wsparcie działań ZPP dotyczących zmiany ustawy o finansach publicznych oraz utworzenie funduszu rozwojowego – drogowego. Gościem Zarządu w tym punkcie był Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Przedstawił on inicjatywy podejmowane z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP, w tym form wsparcia dla przedsiębiorców, szczególnie małych i średnich, dla których wsparcie instytucjonalne jest szczególnie ważne. Mówca potwierdził, że jest zasadne i możliwe stworzenie takiego systemu, m.in. na wzór takich form istniejących w Niemczech.
 
Kolejną sprawą o zasadniczym znaczeniu było sytuacja powstała po prawomocnym przyjęciu przez Sejm rozstrzygnięcia, na mocy którego cofnięte zostaną zmiany na mapie sądów rejonowych, wprowadzone tzw. reformą ministra Gowina. Według słów Olgierda Dziekońskiego, prezydent nie podpisze tej ustawy, ponieważ jest zdania, że o organizacji sądów rejonowych nie powinien decydować Sejm. Podczas dyskusji na ten temat członkowie Zarządu ZPP proponowali rozwiązanie, zgodnie z którym Kancelaria Prezydenta doprowadzi do stanu wyjściowego, tj. przed reformą Gowina i dopiero wtedy zostanie racjonalnie zmodyfikowana sieć tych sądów. Sekretarz stanu nie wykluczył takiej opcji.

Olgierd Dziekoński poinformował także Zarząd ZPP, że Prezydent Bronisław Komorowski zaprosi do siebie przedstawicieli Związku. Spotkanie będzie odpowiedni moment do rozmowy z Prezydentem RP na temat roli i usytuowania powiatów.

Informację na temat stanu samorządowych finansów przedstawiła Zdzisława Wasążniki, dyrektor departamentu finansów samorządu terytorialnego w Ministerstwie Finansów.

 
Zarząd omawiał także sytuację samorządów powiatowych w kontekście obowiązywania art. 242 i 243 ustawy o finansach publicznych. Gościem była Dyrektor Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Finansów Zdzisława Wasążnik. Przedstawiła analizę dotyczącą sytuacji samorządów terytorialnych, szczególnie powiatów. Gdyby potraktować literalnie zaprezentowane dane, można by postawić tezę, że sytuacja samorządów bynajmniej nie jest zła, a liczba tych, którzy mają problem z zadłużeniem jest niewielka. Tymczasem rzeczywista sytuacja nie jest tak różowa. Wydaje się więc, że zebrane przez ministerstwo finansów dane są bardziej optymistyczne, niż realne.


Źródło: komunikat prasowy ZPP