15 stycznia 2014

Centrum Integracji Społecznej w powiecie

Starosta Legionowski wraz z partnerami chce powołać do życia innowacyjny, pierwszy na Mazowszu, a trzeci w Polsce powiatowy ośrodek aktywizujący osoby społecznie wykluczone.                                   


Trudności ze znalezieniem pracy napotyka dziś wiele grup społecznych. Bezrobotni powracają do Powiatowych Urzędów Pracy z obowiązku, bez motywacji do znalezienia stałego zatrudnienia. Zaangażowanie tych osób w poprawę swojego życia nie musi się ograniczać wyłącznie do wizyt w PUP  i odbioru zasiłku w okienku.  Do zmiany takiego myślenia mogą przyczynić się partnerstwa lokalne i Centra Integracji Społecznej. Takie partnerstwo, zmierzające do utworzenia Centrum Integracji Społecznej zawiązało się również w powiecie legionowskim,. W jego skład weszli: Starostwo Powiatowe w Legionowie, Powiatowy Urząd Pracy w Legionowie i Ośrodek Pomocy Społecznej w Legionowie,  a jego liderem zostało Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Nadzieja” w Legionowie. W rozmowach o utworzeniu tej jednostki uczestniczyli również przedstawiciele Urzędu Gminy Legionowo, Urzędu Miasta i Gminy Serock, Urzędu Gminy Wieliszew, Ośrodków Pomocy Społecznej z Jabłonny, Serocka i Wieliszewa.

 

Spotkanie portnerów lokalnych, podczas którego podpisano porozumienie społeczne

 

Ideą zawiązanego partnerstwa jest pomoc osobom wykluczonym społecznie, czyli takim, które z różnych przyczyn znalazły się na bocznym torze życia - bez pracy, bez środków do życia i nadziei na poprawę sytuacji. Nie są one w stanie poprzez własne starania zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych, żyją w ubóstwie i sytuacji ograniczającej uczestnictwo w życiu zawodowym, społecznym czy też rodzinnym. Są to m. in.: osoby długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne, uzależnione, bezdomne, opuszczające zakłady karne, czy też ofiary przemocy w rodzinie. Wykorzystując narzędzia ekonomii, jakie daje ustawa o zatrudnieniu socjalnym, ośrodki tego typu wspierają swoich uczestników w procesie odzyskiwania umiejętności, wiary we własne możliwości i powrotu do życia zawodowego, kulturalnego i społecznego.

 

Prace nad powstaniem powiatowego CIS-u rozpoczęły się od spotkań z przedstawicielami Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”, która współtworzy całą koncepcję i koordynuje działania takich placówek w całej Polsce. Spotkania te rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku. W kolejnych miesiącach odbyły się jeszcze cztery takie spotkania, a na ostatnim z nich, tj.  9 grudnia 2013 r. podpisano porozumienie społeczne na rzecz rozwoju gospodarki rynkowej w Powiecie Legionowskim. Poparli go przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy, lokalnych samorządów i innych instytucji, przeciwdziałających społecznemu wykluczeniu. W ramach sieci Barka w Wielkopolsce odbyły się również wyjazdy studyjne, które pozwoliły ich uczestnikom zapoznać się z funkcjonowaniem centrów integracji społecznej, spółdzielni socjalnych i przedsiębiorstw, działających na zasadzie ekonomii społecznej w Wielkopolsce oraz we Włoszech w miejscowości Lecco nad jeziorem Como.

 

Wizyta studynja w Stowarzyszeniu Associazione La Nostra Famiglia (Nasza Rodzina) w Lecco
Spółdzielnia typu A, pełniąca cele społeczne

 

Wizyta studyjna w spółdzielni typu B, wspieracjącej społeczność w przywróceniu do pracy

 

Inicjatorzy powiatowego CIS-u chcą zaprosić do współpracy również lokalnych przedsiębiorców, bez których, jak podkreślają, nie uda się wcielić w życie tego  przedsięwzięcia. Należy zwrócić uwagę na innowacyjność projektu, ponieważ Polsce są tylko dwa Centra Integracji Społecznej na poziomie powiatowym.

 

Początek tego roku sprzyjał realizacji koncepcji, gdyż zaistniała możliwość pozyskania środków na powiatowy CIS w ramach konkursu ogłoszonego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych w ramach Priorytetu VII POKL. W ubiegłym tygodniu wniosek został złożony w ramach tego konkursu, a jego ewentualne odrzucenie nie będzie rzutowało na koncepcję utworzenia tego ośrodka, jedynie może odsunąć go w czasie. Status Centrum Integracji Społecznej nadaje Wojewoda w drodze decyzji administracyjnej na okres 5 lat, na podstawie wniosku, składanego w terminie 1-30 kwietnia lub 1-30 września.

 

Na etapie prac przygotowawczych w ramach działalności powiatowego Centrum Integracji Społecznej proponowane są cztery rodzaje warsztatów, łącznie dla 40 osób: warsztat usług opiekuńczych, gospodarczo – porządkowy, gastronomiczny oraz remontowo – budowlany.

Warsztat usług opiekuńczych nad osobami starszymi, chorymi lub niepełnosprawnymi pozwoli na zdobycie wiedzy z zakresu podstaw psychologii, psychoterapii, pedagogiki, socjologii i rehabilitacji, pielęgnacji chorych i niepełnosprawnych, udzielania pierwszej pomocy, obsługi glukometru i pomiarów ciśnienia tętniczego.

Warsztat gospodarczo – porządkowy to wykonywanie prac porządkowych na terenie gmin powiatu legionowskiego oraz usług leśnych. Będzie polegał na zdobyciu wiedzy z zakresu pielęgnacji żywopłotów, drzew, trawników, metody utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, parkingów, chodników, placów zabaw.

Warsztat gastronomiczny to zdobywanie praktyki zawodowej w dziedzinie usług cateringowych i obsługi imprez, w tym sporządzanie potraw i wyrobów garmażeryjnych zgodnie z wymogami technologii żywienia i higieny, sztuki zdobienia potraw i  nakrywania stołu.

Warsztat budowlany obejmie przygotowanie uczestników do wykonywania usług remontowo – budowlanych oraz zagwarantuje wiedzę z zakresu: materiałoznawstwa, rodzaju technik malarskich, robót wykończeniowych i naprawczych, budowania ścian gipsowo-kartonowych, podwieszania sufitów, układania glazury i terakoty, montażu instalacji sanitarnych i białej armatury.

 

Partnerzy projektu chcą, żeby osoby, które ukończą warsztaty stanowiły wykwalifikowaną kadrę pracowniczą dla przedsiębiorców powiatu legionowskiego. Dodatkowo organizowane będzie wsparcie psychologiczno - doradcze, zarówno w formie spotkań grupowych jak i indywidualnych rozmów z psychologiem, pracownikiem socjalnym, prawnikiem i doradcą zawodowym. Odbywać się będą zajęcia  z edukacji ogólnej, czyli kurs przedsiębiorczości, kurs metod aktywnego poszukiwania pracy oraz kurs komputerowy. Ponieważ grupa osób, do których skierowany będzie ten projekt wymaga długotrwałego procesu przywracania jej członków do uczestnictwa w życiu w społecznym, przewidziane będą dla nich i ich rodzin wyjazdy i imprezy integracyjne. Aby powrócić do uczestnictwa w życiu kulturalnym organizowane będą wyjścia do kina, muzeum czy teatru.

 

Oprócz warsztatów planowane są też kursy zawodowe, dostosowane do potrzeb bezrobotnych i zapotrzebowania lokalnego ryku pracy, tj kurs gastronomiczny, obsługi wózków widłowych, spawania, murarza, tynkarza i glazurnika oraz opiekunki do dziecka oraz osób starszych i niepełnosprawnych.

 

O dalszych postępach w tej sprawie będziemy informować Państwa na naszej stronie internetowej.