17 maja 2011
Powiat chroni zabytki

W ubiegłym tygodniu Powiat Legionowski był organizatorem dwudniowej konferencji „Zabytki – nowe obowiązki, nowe wyzwania”, nad którą patronat objął Wojewoda i Marszałek Województwa Mazowieckiego. Była to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw na Mazowszu. Wzięło w niej udział około 90. samorządowców.

Konferencja, którą Starostwo Powiatowe zorganizowało we współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków miała na celu pokazanie spójnego systemu ochrony zabytków, którego stworzenia podjął się Powiat Legionowski. Odbyło się to we współpracy z samorządami gminnymi, służbami konserwatorskimi, przy aktywnym udziale regionalistów i lokalnej społeczności. 

Merytoryczny patronat nad seminarium sprawowała firma EwidencjaZabytkow.pl Biuro Badań i Dokumentacji Zabytków AMB Doradztwo. Składało się ono z dwóch części: panelowej oraz warsztatowej. Pierwsza z nich odbyła się w zabytkowych wnętrzach Pałacu w Jabłonnie. W jej ramach uczestnicy mogli zapoznać się z przepisami prawnymi funkcjonującymi w obszarze ochrony zabytków oraz sposobami finansowania restauracji obiektów, które są wpisane do ewidencji Konserwatora. Podsumowaniem pierwszego dnia była dyskusja panelowa, podczas której samorządowcy mogli zadać pytania i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich problemy od pana Rafała Nadolnego – Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Foto
Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem samorządowców

 

Foto
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków pan Rafał Nadolny oraz pani Sylwia Teofiluk odpowiadali na pytania uczestników



Drugi dzień to wizyta studyjna, której celem było zapoznanie uczestników z obecnym stanem zabytków na terenie Powiatu Legionowskiego. Pierwszym z obiektów, który odwiedzili samorządowcy, była twierdza napoleońska w Serocku. Kolejno udali się do Wieliszewa, gdzie na lokalnym cmentarzu obejrzeli kaplicę grobową z XIX wieku. Ostatnim przystankiem było kasyno w Legionowie, które lokalne władze chcą poddać rewitalizacji. 

Uczestniczący w konferencji samorządowcy wyrazili swoje zadowolenie i wdzięczność staroście legionowskiemu za organizację seminarium. Samorządowcy mogli także podpatrzeć rozwiązania, które z powodzeniem zostały przyjęte na terenie Powiatu Legionowskiego i przenieść je na własne lokalne „podwórko”, co z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na ochronę dziedzictwa kulturowego naszego województwa.