20 listopada 2014
AAC-owy Przyjaciel

„AAC-OWY PRZYJACIEL” to akcja organizowana przez społeczność szkolną PZSiPS w Legionowie pod patronatem Stowarzyszenia na rzecz Propagowania Wspomagających Sposobów Porozumiewania się „Mówić bez Słów”.

 

Do akcji zaproszone zostały przedszkola z terenu Legionowa. Zainteresowane placówki deklarowały swój udział poprzez przygotowanie plakatu konkursowego pt., „Co to jest AAC? – Czyli jak rozmawiać, gdy nie można mówić?”. Kolejnym etapem akcji było przygotowanie przez grupy przedszkolne biorące udział w akcji 5-10 minutowego teatrzyku przedstawiającego fragment ulubionej baśni z wykorzystaniem alternatywnych metod komunikacji (gesty, symbole, komunikatory generujące głos itp. – nie używamy mowy czynnej). 
 
Podczas spotkania „AAC-owy PRZYJACIEL” dyrektor PZSiPS, mgr Ewa Lewicka, uroczyście powitała zgromadzonych gości, a następnie przystąpiono do losowania kolejności występów spośród przedszkoli: Niepublicznego Przedszkola „Chatka Puchatka” w Legionowie, Przedszkola Miejskiego z oddziałami Integracyjnymi Nr 7, Przedszkola Miejskiego Nr 10 w Legionowie  oraz Przedszkola Specjalnego w PZSiPS w Legionowie.
 
Pod czujnym okiem Pani Liliany Sadowskiej przedszkolaki miały możliwość doświadczenia, w jaki sposób można komunikować się z rówieśnikami niemówiącymi. 
Nad wszystkim czuwała Komisja Konkursowa w składzie: Kierownik Referatu Edukacji Starostwa Powiatowego w Legionowie - Tomasz Lisowski, Dyrektor Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie - Renata Sowińska, dyrektor PZSiPS w Legionowie - mgr Ewa Lewicka oraz wicedyrektor ds. przedszkola mgr Iwona Osypowicz.
 
Rozstrzygnięto także wyniki konkursu  „Co to jest AAC? – Czyli jak rozmawiać, gdy nie można mówić?”. Laureatami została grupa przedszkolna „Biedronki” z Niepublicznego Przedszkola „Chatka Puchatka” w Legionowie. Nagrodą główną jest zaprezentowanie zwycięskiego plakatu w miejscach użyteczności publicznej oraz placówkach oświatowych na terenie Legionowa. Wszystkie dzieci otrzymały upominki oraz emblematy „AAC-owego Przyjaciela”.
 
 
Źródło: pzszsl.republika.pl