Co to są petroglify? Gdzie znajduje się główna siedziba Al-Jazeery? Na te i inne pytania odpowiadali uczniowie „Konopnickiej” podczas II etapu Konkursu Wiedzy o Mediach.
Konkurs Wiedzy o Mediach zorganizował Instytut Dziennikarstwa na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W gronie jego uczestników znaleźli się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie, tj. Patrycja Pietraszkiewicz i Mateusz Gapiński z klasy 2B. Pierwszy etap polegał na napisaniu pracy na jeden z podanych tematów:
1. Obraz mojego pokolenia w mediach społecznościowych
2. Dziennikarz – idol, celebryta, autorytet?
3. Dziennikarz – zawód czy powołanie?
4. Media łączą czy dzielą pokolenia?
5. Życie społeczności lokalnej w mediach
Zarówno Patrycję jak i Mateusza najbardziej zaciekawił temat pierwszy i w przygotowanych przez siebie pracach opisali obraz swojego pokolenia, który wyłania się z mediów społecznościowych. Niestety wnioski, do jakich doszli młodzi badacze nie są optymistyczne.
"Trudno w XXI wieku wyobrazić sobie dom bez komputera. Niektórzy internauci są tak oczarowani tym medium, że będąc w sieci, tracą całkowite poczucie czasu, zaniedbują rodzinę, naukę, pracę, kontakty towarzyskie. Świat realny w oczach tych ludzi traci na istotności. Niestety dzisiejsza młodzież zachowuje się w wirtualnym świecie karygodnie. Oczernia się nawzajem, nie mając ku temu zazwyczaj powodów. Puentą mogą być słowa wybitnego pisarza Stanisława Lema, który powiedział: „Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów”. - napisała Patrycja. Mateusz zauważył, że "Jest XXI wiek. Media to nasz przyjaciel. Stały się jednym z elementów naszego codziennego życia, towarzyszą nam w każdej chwili, w pracy, w domu, przy spotkaniach towarzyskich. Zawładnęły naszym wolnym czasem. To życie w życiu. Internet przejmuje funkcję książki, teatru, czasopisma." Trudno odmówić racji tym stwierdzeniom.
Docenili je również członkowie Komitetu Konkursowego oceniającego prace i zakwalifikowali ich autorów do eliminacji okręgowych, które odbyły się 12 grudnia 2014 r.. Najpierw uczestnicy konkursu wypełniali test z wiedzy o mediach, potem wzięli udział w bardzo ciekawym spotkaniu z prof. Jerzym Bralczykiem Tematem wykładu był język mediów. Uczestnicy niestety nie wezmą udziału w etapie centralnym, ale udział w konkursie był niewątpliwie ciekawym i inspirującym doświadczeniem.
Renata Kamińska