Legionowskie Muzeum współpracuje z mieszkańcami DPS „Kombatant”, czego efektem są m.in. prezentacje nt. historii ziem powiatu legionowskiego, archeologii i dziejów Polski.
Współpraca między placówkami trwa niemalże od początku funkcjonowania Muzeum, które często pomagało w organizowaniu obchodów wszelkich ważnych rocznic, zachęcało do wspólnego dialogu o historii, pokazywało grupy rekonstrukcji historycznej. Mieszkańcy Domu przekazali pamiątki do Muzeum oraz byli autorami artykułów publikowanych w „Roczniku Legionowskim”.
Bardziej intensywny wymiar współpraca zyskała od maja 2014 r. Wtedy to rozpoczął się cykl muzealnych spotkań w DPS. W sumie wzięło w nich już udział 272 osoby. Kombatanta odwiedzają zarówno pracownicy skupieni wokół siedziby głównej Muzeum przy ul. Mickiewicza 23, jak i z Filii na Piaskach. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu. Przedstawione do tej pory prezentacje dotyczyły historii legionowskiego przemysłu, okresu I i II wojny światowej, momentu odzyskania niepodległości oraz działań AK w Legionowie. Pracownicy skupili się także na zagadnieniach związanych z historią kultury i sztuki – historią legionowskiego ubioru oraz dawnego stroju narodowego, polską architekturą sakralną, rzymskim budownictwem oraz architekturą ogrodów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania poświęcone historii i wierzeniom starożytnego Egiptu oraz losom Polaków w Kazachstanie.
W Domu Pomocy Społecznej pokazywane są także wystawy Muzeum. 17 listopada 2014 r. miał miejsce wernisaż ekspozycji Sztuka konserwacji. Kultura przeworska w Legionowie, w czasie którego można było posłuchać prezentacji dotyczącej metod konserwowania zabytków archeologicznych i obejrzeć ich efekty na przykładzie legionowskich znalezisk.
„Muzeum Historyczne w Legionowie pragnie kontynuować współpracę z Domem Pomocy Społecznej „Kombatant” – deklaruje dr Aleksandra Jakóbczyk-Gola, Kierownik Działu Edukacji i Projektów Muzeum. - Każde ze spotkań jest ważne, ponieważ udaje nam się wspólnie odkrywać sens wydarzeń historycznych. Nasze wizyty to właściwie ciekawy dialog. Uczymy się od siebie nawzajem i chętnie korzystamy z rad i propozycji mieszkańców. Staramy się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom, dlatego często wspólnie ustalamy kalendarz spotkań i tematy następnych prezentacji. Często to także okazja do kulturowej wymiany. Pracownicy Muzeum przynoszą swoją wiedzę, a w zamian otrzymują na przykład koncert międzywojennych piosenek wykonany przez mieszkańców Domu. Cieszy to, że nasze instytucje stały się dla siebie nawzajem ważne i już planujemy następne wspólne inicjatywy.”