24 września 2015

Technologie przyszłości w Jabłonnie

W Jabłonnie rozpoczęło działalność Centrum Badawcze „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne”. Ośrodek należy do Polskiej Akademii Nauk.                                                                                                      

Centrum badawcze w Jabłonnie to najnowcześniejszy obiekt w Polsce.
fot. K. Leszczyńska

Jabłonowskie Centrum Badawcze jest najnowocześniejszym w Polsce, a w Europie jednym z najlepiej wyposażonych w zaawansowany technologicznie sprzęt do wykorzystywania energii odnawialnej. Działalność ośrodka zainaugurowano 17 września. Na uroczystości obecni byli  inicjatorzy budowy Centrum z prof. Władysławem Włosińskim na czele, prof. Jan Kiciński – prezes Instytutu Maszyn Przepływowych PAN, który był inwestorem budowy Centrum, władze państwowe – senator Anna Aksamit, minister Lena Kolarska-Bobińska, wiceminister Jan Grabiec, reprezentanci samorządów – wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Orzełowska, starosta legionowski Robert Wróbel i wójt gminy Jabłonna Jarosław Chodorski, oraz przedstawiciele instytucji zajmujących się popularyzacją i rozwojem technologii związanych z energią odnawialną.

Zaplecze dla bezpieczeństwa energetycznego

Centrum Badawcze „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” składa się z pięciu laboratoriów: Laboratorium Technik Słonecznych, Laboratorium Mikrosiłowni Kogeneracyjnych (produkujących jednocześnie energię cieplną i elektryczną), Laboratorium Energetyki Wiatrowej, Laboratorium Inżynierii Bezpieczeństwa Energetyki, Zintegrowanego Laboratorium plus energetycznego. Jednym ze strategicznych założeń ośrodka jest stworzenie zaplecza naukowego dla Mazowsza i regionu północno-wschodniego Polski, gdzie tworzone są Autonomiczne Regiony Energetyczne, które mają zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne.

Inwestorem budowy centrum jest Instyt Maszyn Przepływowych PAN z Gdańska. Na zdjęciu szef Instytutu prof. Jan Kiciński i minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.
fot. K. Leszczyńska

Jabłonowskie Centrum Badawcze ma wprowadzić Polskę w przyszłość. Należy do niej ekologiczne i niezależne od konwencjonalnych źródeł (typu węgiel, gaz ziemny, ropa naftowa) pozyskiwanie energii. Badania prowadzone nad eksploatacją paneli fotowoltaicznych (wykorzystujących światło słoneczne) i turbin wiatrowych stwarzają szansę doprowadzić do sytuacji, w której za kilkadziesiąt lat będziemy jako kraj niezależni energetycznie od dostaw z zewnątrz. A jak wiadomo – współcześnie od tego właśnie czynnika w dużej mierze uzależniony jest poziom suwerenności.

Dla edukacji i rozwoju

- Odnawialne źródła energii są tematem przyszłościowym. Nowa placówka PAN, która właśnie powstała w Jabłonnie, jest nadzieją i szansą na współpracę szkolnictwa, nauki i biznesu. Już dwa lata temu staraniem ówczesnego starosty Jana Grabca w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie uruchomiliśmy klasę o profilu OZE, która dzięki wsparciu edukacyjnemu Centrum PAN ma szansę stać się profesjonalną przestrzenią do kształcenia techników tej branży – mówi starosta legionowski Robert Wróbel.

Starosta legionowski Robert Wróbel podkreślił znaczenie KEZO dla rozwoju naszego regionu oraz kształcenia profesjonalnych kadr w specjalnościach związanych z energią odnawialną.

O wadze i stopniu zaawansowania technologicznego inwestycji świadczą nakłady (koszt całkowity to ponad 90 mln zł) i wyposażenie jabłonowskiego Centrum Badawczego. Znajduje się w nim jeden z trzech w Europie symulator AAA – umożliwiający prowadzenie badań poświęconych eksploatacji paneli fotowoltaicznych na farmach słonecznych. Ośrodek dysponuje również jednym z dwóch w Polsce systemów EOSINT M280 – służących do produkcji elementów metalowych metodą bezpośredniego przetapiania  laserowego. Warto wymienić również tunel aerodynamiczny, czyli dwie niezależne komory przystosowane do pomiaru pracy turbin wiatrowych.

Powiat legionowski jest liderem w dziedzinie alternatywnych metod pozyskiwania i wykorzystywania energii. To na naszym terenie powstały pierwsze w Polsce budowle energooszczędne i tzw. domy pasywne, czyli takie, które zużywają poniżej 15 kWh/m2  w ciągu roku.

{gallery}powiat2015/galerie/otwarcie_centrum_pan{/gallery}