28 października 2015
Szpital Pluszowego Misia

Uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie odwiedzili studenci medycyny zrzeszeni w międzynarodowym stowarzyszeniu EMSA. Chcą zmniejszyć dziecięce lęki przed wizytami u lekarza.

W ramach akcji „Szpital Pluszowego Misia” do uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie przyjechali studenci medycyny. Projekt ma na celu oswojenie najmłodszych z widokiem białego fartucha i zmniejszenie ich lęku przed wizytami u lekarza. Temu celowi służy zabawa, w jakiej wzięli udział wszyscy uczestnicy spotkania. Studenci wcielili się w rolę lekarzy, misie – małych pacjentów. Na czas zabawy dzieci stały się rodzicami swoich pluszaków. W ten sposób, przejmując za nie odpowiedzialność, poczuły, że są sytuacje, w których wizyta u lekarza jest niezbędna.
„Poprzez zabawę możemy pokazać i wytłumaczyć na czym polegają poszczególne badania takie jak USG czy EKG, jednocześnie podkreślając , że są one bezbolesne. Bardzo często można spotkać się w przychodni czy szpitalu z płaczącymi dziećmi, które wręcz uciekają z gabinetów. Nie można się temu dziwić, w końcu każdy boi się tego, czego nie zna i nie rozumie. ”Szpital Pluszowego Misia” daje szansę, by to zmienić. Jeśli dziecko zrozumie, że do lekarza nie chodzi się za karę, lecz po pomoc, chętniej będzie współpracowało z doktorami.” - podkreślają organizatorzy akcji.
W akcji uczestniczyły dzieci z 8 placówek z terenu powiatu legionowskiego. W role opiekunów wcielili się nie tylko studenci i nauczyciele, ale również samorządowcy: starosta Robert Wróbel, prezydent Roman Smogorzewski i zastępca starosty Michał Kobrzyński.