Komendant Powiatowy Policji w Legionowie insp. Waldemar Perdion, w trakcie odprawy podsumowującej 2015 rok i działalność Komendy Powiatowej Policji, omówił najważniejsze zagadnienia dotyczące funkcjonowania jednostki w minionym roku oraz przedstawił plany na bieżący rok.
W spotkaniu, które odbyło się w sali konferencyjnej legionowskiego ratusza uczestniczyli przedstawiciele Policji, w tym zastępca Komendanta KPP podinsp. Krzysztof Kapuściński, a także zaproszeni goście reprezentujący władze samorządu lokalnego, m. in. Starosta Powiatu Legionowskiego Robert Wróbel, Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock Józef Zając oraz przedstawiciele innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w powiecie.
KPP w Legionowie podsumowuje pracę w 2015 roku
Bezpieczeństwo publiczne to cel o najwyższym znaczeniu, zarówno dla władz samorządowych, jak i dla służb, które mają je zapewniać. Z raportu policji wynika, że powiat legionowski z roku na rok jest coraz bezpieczniejszym, bardziej przyjaznym miejscem do życia.
Na wstępie Komendant przedstawił stan kadrowy Powiatowej Policji uwzględniając zwolnienia, przeniesienia, stan zatrudnienia i ilość wolnych wakatów oraz stan dyscypliny w odniesieniu do popełnionych przez funkcjonariuszy przewinień, przeprowadzonych postępowań i wymierzonych kar.
Następnie omówiono współpracę legionowskiej KPP z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Słuchacze CSP od kilku lat pełnią służby patrolowe na terenie naszego powiatu, które są doskonałą praktyką dla rozpoczynających swoją karierę zawodową policjantów oraz wpływają na wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród lokalnej społeczności. Ponadto prowadzona jest stała współpraca z dydaktykami Zakładu Techniki Kryminalistycznej i Zakładu Prewencji oraz wymiana doświadczeń pomiędzy policjantami i pracownikami Ogniwa Techniki Kryminalnej oraz Wydziału Wspomagającego KPP w Legionowie.
W dalszej kolejności insp. Waldemar Perdion omówił współpracę z władzami samorządowymi Powiatu Legionowskiego. W 2015 roku lokalne samorządy, na mocy zawartych porozumień, w ramach „Funduszu Wsparcia Policji”, na sfinansowanie m. in. służb ponadnormatywnych oraz wyposażenie jednostki, przeznaczyły środki pochodzące z dochodów własnych w wysokości 427.687,00 zł. Starostwo Powiatowe w Legionowie przekazało 82.000,00 zł. Pomoc ze strony samorządów ma wyjątkowe znaczenie, ponieważ przekłada się na skuteczność policyjnej służby. Dzięki temu w naszym powiecie z roku na rok jest coraz bezpieczniej.
Zaproszeni goście z zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu
Następnie szczegółowo omówiono efekty pracy Policji w 2015 roku. Z przedstawionych danych wynika, iż telefon alarmowy KPP w Legionowie przyjął 23.576 zgłoszeń. Średni czas reakcji na zdarzenie wyniósł nieco ponad 7 minut. Zatrzymano 113 osób w związku z popełnionymi przez nie przestępstwami (m. in. za bójki, rozboje, kradzieże, pobicia i uszkodzenia mienia). To ponad dwukrotnie więcej niż w 2014 roku. Dodatkowo na terenie powiatu odnotowano 23.792 wykroczenia. Najwięcej dotyczyło zagadnień związanych z ruchem drogowym i naruszenia przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości.
W 2015 roku na terenie powiatu legionowskiego doszło do 43 wypadków i 993 kolizji drogowych, w których zginęło 7 osób a 50 zostało rannych. Zanotowano spadek udziału nietrzeźwych kierowców w wypadkach - w 2015 roku żaden kierowca, biorący udział w wypadku drogowym, nie był pod wpływem alkoholu.
Wzmożone kontrole drogowe sprawiły, że ujawniono 386 przypadków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, to o 126 więcej niż w roku 2014.
Ponadto omówiono efekty kontroli pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony (777 kontroli) oraz autobusów (113 kontroli) i zastosowanych wobec nich środków prawnych w przypadku naruszenia obowiązujących przepisów.
W ubiegłym roku na obszarze działania Komendy Powiatowej Policji w Legionowie odbyło się 28 imprez masowych (21 imprez sportowych i 7 o charakterze artystyczno – rozrywkowym), w zabezpieczeniu których wzięło udział 325 policjantów.
Kolejnym punktem spotkania było podsumowanie pracy pionu kryminalnego. W 2015 roku popełniono 2359 przestępstw ogólnych na terenie powiatu legionowskiego i 1680 przestępstw kryminalnych. Do najpopularniejszych przestępstw kryminalnych w roku ubiegłym należały: kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, przestępstwa rozbójnicze (rozbój, wymuszenie i kradzież rozbójnicza), bójki i pobicia, uszkodzenie rzeczy i uszczerbek na zdrowiu. Przestępstw kryminalnych z powyższych kategorii popełniono w sumie 1004. Odnotowano spadek popełnionych przestępstw przy jednoczesnym wzroście wykrywalności sprawców w odniesieniu do przestępczości rozbójniczej – 20 zdarzeń przy wykrywalności 54,6% w 2014 roku w stosunku do 13 zdarzeń i wykrywalności 64,3% w roku ubiegłym. W 2015 roku zwiększyła się liczba kradzieży z włamaniem w stosunku do roku 2014, ale jednocześnie wzrósł wskaźnik ich wykrywalności. W przypadku bójek i pobić oraz przestępstw dotyczących uszkodzenia mienia odnotowano znaczny spadek zdarzeń i wzrost wykrywalności. Ponadto doszło do dwóch zabójstw (sprawcy obu zostali wykryci), aktów przestępczości narkotykowej (81 przestępstw w tej kategorii) oraz 316 przypadków przestępczości gospodarczej i korupcyjnej. Znacznie wzrosła, w stosunku do 2014 roku, skuteczność poszukiwań osób ściganych listem gończym – w 2015 roku zakończono poszukiwania 62 takich osób oraz odnaleziono wszystkie z 10 osób uznanych za zaginione.
Policjanci kryminalni rozbili i zatrzymali kilka grup przestępczych trudniących się włamaniami i kradzieżami.
Obecnie na strukturę organizacyjną KPP Legionowo składają się cztery Komisariaty Policji, pięć Wydziałów, jeden Referat, jeden rewir i 20 zespołów, w których pełni służbę 219 policjantów i 40 pracowników cywilnych.
Priorytety KPP w Legionowie w 2016 roku to:
1. Zwiększanie ilości policjantów kierowanych do służby patrolowo-interwencyjnej i efektywniejsze ich wykorzystywanie w służbie.
2. Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa na drogach powiatu legionowskiego.
3. Utrzymanie obecnego wskaźnika czasu reakcji na zgłaszane zdarzenia.
4. Stałe podnoszenie jakości postępowań przygotowawczych prowadzonych przez policjantów pionu dochodzeniowo-śledczego i referatu do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją oraz zmniejszanie liczby spraw prowadzonych powyżej trzech i sześciu miesięcy.
5. Zwiększanie ilości zabezpieczanego mienia od sprawców przestępstw służące maksymalnemu ograniczeniu korzyści płynących z popełniania tego typu czynów.
6. Dalszy wzrost skuteczności w ściganiu sprawców przestępstw ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestępstwa narkotykowe, działania na rzecz spadku dynamiki w siedmiu kategoriach przestępstw oraz przestępstw o charakterze gospodarczym.
7. Podnoszenie skuteczności pracy policjantów w zakresie poszukiwań osób, w tym także osób zaginionych.
8. Kontynuacja współpracy z przedstawicielami lokalnych władz, samorządów, prokuratury, sądu oraz innych służb i instytucji państwowych, oświatowych, organizacji rządowych i pozarządowych.
Policjanci omówili najważniejsze cele na 2016 rok