Pierwsi mieszkańcy skorzystali już z możliwości wykonania bezpłatnej diagnostyki w ramach 6. edycji Powiatowego Programu Polityki Zdrowotnej „Zdrowy Powiat” na 2016 rok. Zapisy trwają.
W tym roku zaplanowano realizację działań prozdrowotnych zarówno poprzez zorganizowanie bezpłatnych badań profilaktycznych, jak i dofinansowanie zajęć w szkole rodzenia. Spektrum badań jest szerokie: od USG piersi, przez badania gruczołu krokowego u mężczyzn, po badania ultrasonograficzne narządów wewnętrznych u dzieci.
Marta Macek w skupieniu poddaje się badaniu usg, które jest całkowicie bezbolesne i nie przysparza dzieciom stresu
W NZOZ „Legionowo” odbyły się pierwsze badania w ramach kampanii wczesnego wykrywania wad rozwojowych u dzieci od 9 miesięcy do 6 lat, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów, obejmujące kontrolne badania ultrasonograficzne jamy brzusznej, szyi oraz moszny u chłopców. Dzięki nim dokonuje się kompleksowej diagnostyki budowy i rozwoju narządów wewnętrznych.
Szczegółowe informacje o programie, miejsca i terminy kampanii oraz zasady rejestracji znajdują się w Informatorze Medycznym, który stanowił załącznik do gazety „Kurier” Informator Powiatu Legionowskigo nr 69. Informator można pobrać ze strony internetowej Powiatu Legionowskiego www.powiat-legionowski.pl (zakładka Zdrowie i Sprawy Społeczne) oraz otrzymać w Wydziale Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Legionowie. Informacje dotyczące programu są także publikowane na stronie www.powiat-legionowski.pl, na portalu społecznościowym Facebook, w lokalnych mediach oraz na billboardach na terenie powiatu.
Szanowni Mieszkańcy! Zwracamy się z uprzejmą prośbą, aby odwoływać umówione wizyty, na które nie możecie dotrzeć. Pozwoli to skorzystać z badań innym pacjentom.
Rodzice, którzy już skorzystali z możliwości wykonania dzieciom bezpłatnych badań usg nie kryją zadowolenia.
Państwo Kalinowscy, rodzice Sylwii:
Oby więcej takich projektów. Gdy tylko zobaczyliśmy plakaty dotyczące akcji bezpłatnych badań dla dzieci, od razu zapisaliśmy córeczkę. Na wykonanie badań refundowanych przez NFZ trzeba długo czekać, a prywatnie to dość duży wydatek i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Badanie było całkowicie bezbolesne, a pan doktor miły i kompetentny. Trudno przecenić tego typu inicjatywy, bo wiadomo, że zdrowie jest najważniejsze. Dlatego dobrze, że środki finansowe przeznaczane są na diagnostykę specjalistyczną, bo powszechnie wiadomo, że w Polsce jest duży problem z jej dostępnością. Jesteśmy wdzięczni, że powiat wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców oraz dba o ich zdrowie.
Rodzina Państwa Kalinowskich
Państwo Leśniewscy, rodzice Zuzanny i Antoniny:
Zdrowie córek jest dla nas najważniejsze. Wykonaliśmy badania i teraz możemy spać spokojnie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że jest taki program i że władze naszego powiatu dbają o kondycję zdrowotną mieszkańców. Nie tylko tych najmłodszych, ale także dorosłych. Wiemy, jak ważna jest wczesna diagnostyka, a te badania dają możliwość wykrycia chorób i szybkiego podjęcia leczenia. Nie musimy czekać, aż zacznie coś się dziać. Po prostu przyszliśmy i sprawdzamy, czy wszystko jest w porządku. Z przyjemnością obserwujemy także zmiany, jakie zaszły w samej przychodni. Po remoncie jest to komfortowe i przyjazne miejsce, które przestało straszyć pacjentów. To niby taki drobiazg, ale w takiej ładnej i nowoczesnej przestrzeni człowiek od razu czuje się bezpieczniej.
Rodzina Państwa Leśniewskich
Państwo Macek, rodzice Marty i Leny:
To bardzo dobry pomysł i potrzebna inicjatywa. Wielu ludzi nie stać na wykonanie podobnych badań odpłatnie, a lekarze nie zawsze dają skierowania. Doceniamy też, że mogliśmy wykonać diagnostykę w sobotę, bez konieczności brania dodatkowego dnia wolnego w pracy. Skorzystaliśmy z oferty, bo chcieliśmy sprawdzić, czy dziewczynki są zdrowe. Lekarz wykonujący usg bardzo dokładnie przeprowadzał badania, cierpliwie odpowiadał na pytania i był bardzo pozytywnie nastawiony do dzieci. Przy jednej wizycie obie nasze córki zostały przebadane i za jednym razem skontrolowano większość narządów wewnętrznych. To niesamowita wygoda i oszczędność czasu. Jesteśmy wdzięczni, że powiat stworzył nam taką możliwość.
Rodzina Państwa Macek
Także lekarz radiolog wykonujący badania, dr Radosław Kalisz nie kryje zadowolenia z inicjatywy prozdrowotnej Powiatu Legionowskiego podkreślając rolę diagnostyczną ultrasonografii - Od trzech lat wykonuję diagnostykę ultrasonograficzną w ramach powiatowego programu zdrowotnego. Do tej pory przebadałem ponad tysiąc dzieci. Na szczęście, u najmłodszych pacjentów choroby nowotworowe zdarzają się niezwykle rzadko, co potwierdzają także statystyki tej kampanii. Natomiast znajdujemy inne schorzenia, które wymagają leczenia i będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie dzieci. Zaliczają się do nich wady układu moczowego, choroby tarczycy i jąder. Wiele zaburzeń wykrywanych jest po raz pierwszy właśnie w trakcie tych badań, gdyż są to nieprawidłowości zupełnie bezobjawowe i pacjenci nie zdają sobie sprawy z ich istnienia. Nie znaczy to, że nie wymagają one terapii. Często konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarska. Uważam, że inicjatywa powiatu w zakresie badań profilaktycznych jest niezwykle potrzebna i wartościowa, więc szczerze zachęcam mieszkańców do skorzystania z niej.