Kwestie bezpieczeństwa i porządku w powiecie legionowskim, ze szczególnym uwzględnieniem zbliżającego się okresu zimowego, były poruszane podczas spotkania osób odpowiedzialnych za przeciwdziałanie zagrożeniom na naszym terenie.
W posiedzeniu działającej przy Staroście Legionowskim Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Powiecie Legionowskim, które odbyło się 23 listopada br., w starostwie, wzięli udział przedstawiciele gmin, Policji, Straży Pożarnej, WOPR, PCPR, Straży Miejskiej i Straży Gminnych, służby zdrowia i Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Główny nacisk zebrani położyli na kwestie związane z nadchodzącym okresem zimowym i związanymi z nim zagrożeniami. Dużo miejsca poświęcono podsumowaniu dotychczasowej działalności.
Przygotowanie służb do nadchodzącej zimy było głównym tematem obrad Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Powiecie Legionowskim
Przedstawiciele Policji przedstawili dane statystyczne dotyczące okresu od stycznia do końca października 2016 r. w porównaniu z takim samym okresem w 2015 r. Wynika z nich, że liczba wypadków drogowych uległa zmniejszeniu – w tym roku było ich 26, w tym dwa ze skutkiem śmiertelnym. Wzrosła natomiast liczba kolizji drogowych. Policja od początku 2016 r. do końca października zatrzymała 655 praw jazdy, głównie w związku z przekroczeniem prędkości o ponad 50 km/h. Ponadto na terenie powiatu legionowskiego wypisano w sumie ponad 13 tys. mandatów i udzielono blisko 7 tys. upomnień.
Zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie st. bryg. Arkadiusz Pich zreferował temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Czuwa nad nim załoga 62 strażaków etatowych oraz 2 pracowników cywilnych. Uzupełnia ją 387 posiadających uprawnienia do działań ratowniczych ochotników. Do października br. odnotowano 1704 zdarzeń, w tym 314 pożarów o różnej wielkości i zasięgu. Ponadto Straż Pożarna prowadzi kampanie edukacyjne, wśród nich dotyczącą zagrożenia związanego z ulatnianiem tlenku węgla z instalacji grzewczych i sanitarnych.
Podsumowano także mijający rok w odniesieniu do bezpieczeństwa sanitarnego i wodnego. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna odnotowała 3 zgłoszenia zatruć zbiorowych. Dwa z nich potwierdziły się i wynikały z niewłaściwego przechowywania żywności. Z kolei przedstawicielka Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego poinformowała o trzech zgonach na obszarze akwenów wodnych - 2 utonięciach i jednym będącym skutkiem nagłego zatrzymania krążenia na łodzi. WOPR jest już także gotowy na zimę i zagrożenia związane z zamarzaniem zbiorników wodnych.
Informacji o opiece medycznej udzielanej mieszkańcom powiatu udzieliła dyrektor NZOZ „Legionowo” Dorota Glinicka. W powiecie stacjonują 4 karetki – dwie specjalistyczne i dwie przewozowe. Do końca października uczestniczyły one w 7 585 wyjazdach. Omówiono także statystyki dotyczące stacjonarnych świadczeń medycznych udzielonych w placówce oraz wskazano na potrzebę uruchomienia ambulatorium chirurgicznego.
W trakcie spotkania dużo miejsca poświęcono przygotowaniu służb i instytucji do udzielania pomocy bezdomnym, osobom samotnym i innym potrzebującym w warunkach znacznych spadków temperatur oraz ogólnemu przygotowaniu służb do sezonu zimowego. Przedstawiciele poszczególnych służb i instytucji zadeklarowali pełną gotowość oraz zapewnili, że stale i na bieżąco monitorują sytuację. Także służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg powiatowych są już w pełnej gotowości. W przypadku wystąpienia opadów sześć pługów wyposażonych w nadajniki GPS wyjedzie na drogi, aby płużyć, odśnieżać i posypywać nawierzchnię mieszkanką soli i piasku.