2 grudnia 2016
Porozumienie przeciwpowodziowe

Dwa powiaty, dwie gminy i dwa miasta oraz skarb państwa zjednoczyły się przeciwko zagrożeniom powodziowym powodowanym przez okresowo podnoszący się poziom wody w Wiśle. List intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele samorządów.

Starosta Robert Wróbel jest jednym z sygnatariuszy podpisanego 29 listopada br., w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, listu intencyjnego dotyczącego porozumienia w sprawie współpracy w realizacji projektu „Przebudowa prawostronnego wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki”. W imieniu powiatu legionowskiego dokument podpisał również członek zarządu Michał Kobrzyński.

Sygnatariusze porozumienia w sprawie współpracy przy realizacji przebudowy wałów na Wiśle: Od lewej: Radosław Rybicki (Urząd Marszałkowski), wicestarosta legionowski Jerzy Zaborowski, wójt Wieliszewa Paweł Kownacki, starosta legionowski Robert Wróbel, wicestarosta nowodworski Paweł Calak, marszałek Adam Struzik, dyrektor Bernard Mucha (Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych), starosta nowodworska Magdalena Biernacka, z-ca prezydenta Legionowa Piotr Zadrożny, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski i wójt Jabłonny Jarosław Chodorski

Dzięki tej inwestycji większą ochroną przeciwpowodziową zostaną objęte tereny zabudowane i użytki rolne w powiatach legionowskim i nowodworskim. Porozumienie określa zakres zadań i obowiązki stron zainteresowanych rewitalizacją infrastruktury odpowiedzialnej za podniesienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Samorządy deklarują uczestnictwo we współfinansowaniu kosztów opracowania kompleksowej dokumentacji technicznej przygotowanej w oparciu o opracowaną i pozytywnie zaopiniowaną koncepcję rozwiązań projektowych. Ponadto będą współdziałały w pozyskaniu niezbędnych gruntów na cele budowlane i środków finansowych na późniejszą realizację przedsięwzięcia.

Inwestorem będzie województwo mazowieckie, w imieniu którego zadanie prowadzić będzie Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie. Pod przewodnictwem tej instytucji zostanie powołany Roboczy Zespół Monitorujący realizację zadania. W skład tego gremium wejdą przedstawiciele wszystkich stron porozumienia.

Całkowity koszt inwestycji wyceniono na ok. 70 mln zł, z czego 1 mln zł zostanie wyasygnowany z budżetów samorządów powiatowych i gminnych, a 500 tys. zł będzie pochodziło z kasy województwa mazowieckiego. Oczywiście ostateczne kwoty poznamy w wyniku postępowania zgodnego z prawem zamówień publicznych.

Harmonogram inwestycji przewiduje wykonanie części, za którą płacą samorządy, czyli opracowanie dokumentacji technicznej, do końca 2017 r. Całe zadanie ma być zrealizowane przed końcem 2022 r.
Sygnatariuszami listu intencyjnego są – oprócz powiatu legionowskiego i reprezentowanego przez marszałka Adama Struzika skarbu państwa – powiat nowodworski, gminy: Jabłonna i Wieliszew, miasta: Legionowo i Nowy Dwór Mazowiecki.