8 grudnia 2016
Nowe zajęcia w przedszkolu specjalnym

Od września br. rozpoczęła się realizacja dodatkowych zajęć specjalistycznych skierowanych do 16 dzieci uczęszczających do Przedszkola Specjalnego w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.


Zajęcia realizowane są w ramach projektu pt. „Dziecko w wieku przedszkolnym – aktywny partner w edukacji, komunikacji oraz zabawie. Projektowanie sytuacji edukacyjnych ukierunkowanych na rozwój umiejętności komunikacyjnych i społecznych u dzieci z autyzmem i niepełnosprawnych intelektualnie”, na który Starostwo Powiatowe wspólnie z Powiatowym Zespołem Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie pozyskało ponad 400 000 zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Zajęcia i terapie specjalistyczne prowadzone są w nowo wybudowanych pomieszaniach przedszkola, które zostały wyposażone w nowoczesne sprzęty i pomoce, aby jak najlepiej wspierać rozwój dzieci

 


Specyficzne potrzeby edukacyjne dzieci niepełnosprawnych wymagają zastosowania odpowiedniej terapii (w formie specjalistycznych zajęć indywidualnych i grupowych), profesjonalnego sprzętu oraz zaangażowania wykwalifikowanej i doświadczonej kadry. Dzieci niepełnosprawne potrzebują bardzo intensywnych oddziaływań terapeutycznych ukierunkowanych na ich indywidualne potrzeby w zakresie: komunikacji, rozwoju poznawczego, rozwoju sensomotorycznego oraz rozwoju społeczno-emocjonalnego. Dlatego też w ramach realizacji projektu, w roku szkolnym 2016/2017 każde dziecko uczęszczające do przedszkola specjalnego uczestniczy zarówno w zajęciach indywidualnych takich jak logopedia, AAC-alternatywne i wspomagające metody komunikacji, integracja sensoryczna, terapia behawioralna, jak i w zajęciach grupowych z gimnastyki korekcyjnej, dogoterapii i muzykoterapii. Dzieci wyjeżdżają  na basen, gdzie pod okiem instruktora pływania uczestniczą w zajęciach rekreacyjnych w wodzie. Dodatkowo,  podczas wyjazdów do stadniny koni, pod okiem wykwalifikowanego hipoterapeuty, poprzez obcowanie z koniem, dzieci poddawane są stymulacji, pozwalającej usprawnić je ruchowo i intelektualnie. Raz w miesiącu maluchy biorą również aktywny udział w koncertach muzyczno–edukacyjnych o charakterze terapeutycznym, gdzie podczas zabaw ruchowych przy muzyce poznają instrumenty pochodzące z różnych stron świata.

 


 

Jedną z istotnych form wspierania rozwoju dzieci są indywidualne zajęcia z integracji sensorycznej. Jest to proces w którym mózg otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów segregując, rozpoznając, interpretując i integrując ze sobą  i wcześniejszymi doświadczeniami odpowiada adekwatną reakcją. Głównym zadaniem realizowanej terapii jest dostarczenie kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych w szczególności przedsionkowych, proprioceptywnych, dotykowych, wzrokowych, słuchowych w taki sposób, by dziecko spontanicznie formułowało reakcje adaptacyjne poprawiające integrację tych bodźców. Celem  terapii  jest poprawienie jakości przesyłania i organizacji informacji sensorycznej. Następnie wytworzenie odpowiedniej reakcji adaptacyjnej. Terapia może obejmować: rozwijanie podstawowych reakcji posturalnych, integracji obu stron ciała; stymuluje rozwój reakcji równoważnych, praksji, orientacji wzrokowo-przestrzennej, lateralizacji, czucia głębokiego i powierzchownego. W konsekwencji wpływa na sprawność w zakresie dużej i małej motoryki, percepcję wzrokowo–przestrzenną, koncentrację uwagi i samoocenę, co z kolei pozwala dziecku na zdobywanie nowych umiejętności w zakresie samoobsługi, w zabawie, w uczeniu się - wyjaśnia prowadzący zajęcia terapeuta Jacek Furtak.

Inną formą wsparcia rozwoju dzieci uczęszczających do przedszkola są grupowe zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Głównym celem prowadzonych zajęć jest wszechstronny rozwój dzieci oraz profilaktyka w zakresie kształtowania nawyku prawidłowej postawy, czyli stabilizacja postawy: biernej; zapewniającej równowagę mechaniczną głowy, miednicy, klatki piersiowej, czynnej; zapewniającej napięcie mięśni grzbietu, obręczy barkowej, obręczy miednicznej, ćwiczenia stóp przeciwdziałające powstawaniu wad statycznych, najczęściej płaskostopia informuje terapeuta Agnieszka Podłucka, prowadząca zajęcia. Gimnastyka korekcyjna prowadzona jest w formie różnorodnych zabaw i gier ruchowych dostosowanych do możliwości psychofizycznych każdego  dziecka.


Oprócz zajęć rozwijających umiejętności zmysłowe i ruchowe dzieci, prowadzone są również indywidualne zajęcia z AAC-alternatywnych i wspierających metod komunikacji. Terapeuta Iwona Kondraciuk, jedna z prowadzących zajęcia podkreśla, że głównym celem w/w zajęć jest umożliwienie dzieciom nieposługującym się mową lub posługującym się w ograniczonym zakresie, porozumiewania się z najbliższym otoczeniem przy pomocy satysfakcjonującego ich systemu komunikacji, w oparciu o ich możliwości rozwojowe.  Wychowankowie rozwijają umiejętności komunikacyjne za pomocą gestów i symboli.

MAKATON czy Picture Communication Symbols (PCS) tworząc książki do komunikacji.  Dla każdego dziecka terapeuta tworzy indywidualny system komunikacji poprzez dobór znaków, budowanie osobistych pomocy do komunikacji oraz instruowanie partnerów rozmowy. Dzięki takim zajęciom dzieci mogą dokonywać wyborów, podejmować decyzje, pytać, opowiadać, wyrażać myśli i uczucia, pokonywać bariery w porozumiewaniu się i przede wszystkim stawać się niezależnymi.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej X „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Podziałania 10.1.4 „Edukacja przedszkolna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.