5 stycznia 2017
Lepszy start

Od września 2016 roku, w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie realizowany jest projektu pt. „Lepszy start dla energetyka i informatyka - rozwój kompetencji zawodowych uczniów Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiegom w Legionowie”. 

 

 

Głównym celem projektujest zwiększenie zdolności do zatrudnienia 60 uczniów kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz kierunku technik informatyk, poprzez podniesienie kwalifikacji zawodowych tej grupy oraz poprawę jakości przygotowania zawodowego w wyniku doposażenia pracowni przedmiotowej odzwierciedlającej naturalne warunki pracy w zawodzie.


 

W listopadzie 2016 roku rozpoczęła się realizacji pierwszych kursów specjalistycznych skierowanych do uczniów placówki. Dziesięcioosobowa grupa uczniów rozpoczęła udział w szkoleniu pt. „Spawanie metodą TIG (141) i MAG (135)  blach i rur ze stali ferrytycznych spoinami pachwinowymi”. Zajęcia teoretyczne zostały już zakończone. Uczniowie uczestniczą obecnie w zajęciach praktycznych, gdzie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, przy stanowiskach wyposażonych w półautomaty spawalnicze, uczą się poprawnego spawania metodą TIG i MAG. Pierwsza edycja kursu, zakończona  egzaminem przeprowadzonym zgodnie z normą PN-EN287-1 i normą PN-EN9606-1, zakończy się z końcem lutego. Od marca br. kolejna 20 osobowa grupa uczniów rozpocznie udział w kursie. 


W grudniu 2016 roku 20 osobowa grupa uczniów uczestniczyła również w jednodniowym kursie pt. „Eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych o napięciu do 1 kV”.  Zakres szkolenia obejmował zagadnienia dot. pracy przy eksploatacji oraz dozorze urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych do 1kV. Kurs zakończony został egzaminem kwalifikacyjnym, a wszyscy uczniowie uczestniczący w szkoleniu otrzymali imienne świadectwa kwalifikacyjne uprawniające do eksploatacji określonych urządzeń, instalacji i sieci energetycznych o napięciu do 1kV.

 

Wszyscy uczniowie zakwalifikowani do projektu będą uczestniczyć również w szkoleniach dot. kompetencji interpersonalnych takich jak: kreatywność, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, umiejętność zarządzania czasem czy odporność na stres. Nabyte podczas szkoleń kompetencje zawodowe i umiejętności interpersonalne uczniowie będą mogli doskonalić podczas 150-godzinnych staży zawodowych zorganizowanych w lipcu i sierpniu br. u lokalnych i regionalnych przedsiębiorców.

 

Niezwykle istotnym aspektem realizowanego projektu jest również doposażenie Placówki w sprzęt dydaktyczny niezbędny do praktycznej nauki zawodu. Powstała w grudniu 2015 roku pracownia odnawialnych źródeł energii, doposażona została w nowoczesny sprzęt niezbędny do prowadzenia kształcenia zawodowego dającego możliwość jak najlepszego przygotowania uczniów do zdawania egzaminów z kwalifikacji zawodowych, a w perspektywie zwiększenia szans zawodowych na otwartym rynku pracy. Sektor energetyczny i sektor IT, zgodnie z dokumentami strategicznymi Województwa Mazowieckiego, są w dzisiejszych czasach obszarami o największych możliwościach rozwoju, dlatego też inwestowanie w kwalifikacje przyszłej kadry jest niezwykle istotne i pożądane, a realizacja projektu z całą pewnością się do tego przyczyni. 

 

 

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznegow ramach Osi priorytetowej X „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.3 „Doskonalenie zawodowe”, Podziałania 10.3.1 „Doskonalenie zawodowe uczniów” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.