Rada Powiatu w Legionowie podjęła stanowisko, wyrażające sprzeciw wobec zapisów poselskiego projektu ustawy o ustroju Warszawy, który trafił w końcu stycznia do sejmu. Na mocy proponowanych przepisów zniknąć miałyby wszystkie powiaty okołowarszawskie, w tym legionowski.
Projekt ustawy, tworzącej nowy szczebel samorządu i wcielającej w granice Warszawy ponad trzydzieści podstołecznych gmin, wywołał ogromne społeczne poruszenie. Proponuje się w nim zmiany granic administracyjnych stolicy i jej powiększenie o 32 gminy tzw. „wianuszka warszawskiego”.
Nie spytali ludzi
Zmiana granic Warszawy i wcielenie do niej kilkudziesięciu gmin to decyzja pociągająca za sobą daleko idące konsekwencje we wszystkich dziedzinach, którymi zajmują się samorządy. Nikt jednak nie konsultował projektu ustawy z ludźmi, których ona bezpośrednio dotyczy, czyli blisko trzema milionami osób mieszkającymi w Warszawie i podstołecznych powiatach.
- Przez 27 lat istnienia samorządu w Polsce pracowaliśmy wszyscy nad stworzeniem lokalnych wspólnot. Walczyliśmy o stworzenie społeczeństwa obywatelskiego, by nasi mieszkańcy wiedzieli jak i chcieli mieć wpływ na kształt i rozwój swoich gmin, i powiatów – swoich małych ojczyzn. Tak fundamentalne dla mieszkańców zmiany, jakie proponuje się w tej ustawie, powinny bezwzględnie zostać z nimi skonsultowane. Ludzie mają prawo zdecydować, czy chcą mieszkać w ogromnym powiecie warszawskim, czy tak, jak dotąd w legionowskim, pruszkowskim czy wołomińskim – mówi starosta legionowski Robert Wróbel. – Nikt mieszkańców o to nie spytał. Ani warszawiaków, ani tych, których chce się do Warszawy przyłączyć. Nie spytano również mieszkańców tych gmin, które z podzielonych powiatów nie wejdą do Warszawy, tylko zostaną przyporządkowane do powiatów sąsiednich, jak na przykład Serock, który po zmianie miałby trafić do powiatu pułtuskiego. Ten projekt to arbitralna decyzja, nie skonsultowana z nikim – dodaje Wróbel.
{youtube}eLypLb_wFeI{/youtube}
Nic o nas bez nas
Brak konsultacji i precyzyjnych informacji, jakie konsekwencje pociągnie za sobą nowe prawo sprawiły, że projekt ustawy wywołał ogromne społeczne poruszenie. Protestują samorządowcy i mieszkańcy. 6 lutego Rada Warszawy, a 8 lutego Rada Miasta Legionowo podczas nadzwyczajnej sesji zdecydowały o przeprowadzeniu referendum w tej sprawie. Zarówno legionowianie, jak i warszawiacy będą mogli wyrazić swoją wolę 26 marca. Kolejne gminy deklarują, że będą chciały poddać tę sprawę pod osąd mieszkańców. Rada Powiatu w Legionowie również odniosła się do projektu, podejmując stanowisko, które publikujemy poniżej.
Jak na razie ustawa nie weszła pod obrady sejmu i ostatnie doniesienia mówią, że ma być konsultowana i poprawiana. Samorządy zaś szykują się do wydania informatora dla mieszkańców, by w sposób możliwie najbardziej przejrzysty i wyczerpujący pokazać, jakie rzeczywiste korzyści i zagrożenia niesie ze sobą proponowana ustawa.
{gallery sortorder=desc}powiat2/pliki/galeria/2017/sesja_nadzwyczajna{/gallery}