21 kwietnia 2017
Za nami VI Przegląd Twórczości Dni Osób Niepełnosprawnych

7 kwietnia 2017 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im Anny Karłowicz skoncentrowało się życie kulturalne powiatu pułtuskiego i legionowskiego.                                                                          


W uroczystym otwarciu VI Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych obu powiatów wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych powiatu z wicestarostą powiatu pułtuskiego Beatą Jóźwiak, przedstawiciele instytucji miejskich, instytucji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, twórcy z powiatu pułtuskiego oraz laureaci Przeglądu „Twórczość z Legionowa”, uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych pod opieką nauczycieli i kierownik Areny w Legionowie Anna Maroń. Obok wystawy prac laureatów VI Przeglądu Twórczości Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego zaprezentowano prace artystów z DPS w Obrytem, DPS Pułtusk i Środowiskowego Domu Samopomocy w Pułtusku. Ekspozycja, połączona jedną myślą i ideą ”Nie bój się, wypłyń na głębię”, przypominała o zbliżających się świętach wielkanocnych.

 


Setki eksponatów, a każdy wart szczególnej uwagi
Wśród prac wykonanych różnymi technikami znalazły się koszyczki pełne ręcznie wykonanych pisanek, malowane koguciki oraz przepiękne ozdoby wykonane techniką origami. Tuż obok rysunki i obrazy olejne wykonane tradycyjnie za pomocą pędzelka, farb, ołówka bądź techniką nakłuwania. Wzrok gości przyciągały piękne prace decoupage. Setki eksponatów, a każdy wart szczególnej uwagi. Gospodarze nie tylko zaprezentowali zdolności i talenty swoich podopiecznych, ale  także ich umiejętności wokalne i aktorskie. Był to wspaniały pokaz integracji. Efekty tej współpracy to wzruszający, kolorowy i pełen zaskakujących elementów spektakl pobudzający do refleksji nie tylko nad problemem niepełnosprawności, ale życiem ludzkim. Otwarcia tej niezwykłej wystawy dokonała wicestarosta powiatu Beata Jóźwiak. Wicestarosta Beata Jóźwiak podkreśliła rolę twórczości osób niepełnosprawnych w ich terapii oraz opowiedziała o początkach współpracy w dzieleniu się doświadczeniami, wymianą ekspozycji oraz współpracą na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców powiatu pułtuskiego i legionowskiego.

 


Wezwanie do twórczego działania
„Wypłyń na głębię” to apel do wszystkich ludzi, w tym szczególnie pokrzywdzonych przez los. Tych, którzy nie z własnej winy niosą ciężar niepełnosprawności. To również wezwanie do śmiałego, pełnego wiary działania dla innych. Artyści niezależnie od ich kondycji zdrowotnej jeśli chcą wydać owoce, powinni łamać bariery nieufności, braku tolerancji swoich przyzwyczajeń i nawyków. Najważniejsze jest przełamywać lęki, paraliżujący strach i własne słabości. Twórczość jest otwarciem się na świat i ukazaniem własnych możliwości, jest aktem odwagi i przełamywania siebie. Jest „wypływaniem na głębię”. Niezależnie od ocen profesjonalistów, każde dzieło przedstawione na tej wystawie zasługuje na szczególną uwagę, a jego autor na nasz głęboki szacunek.Już 12 maja 2017 roku następne wspólne wydarzenie Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego - Paraolimpiada Dzieci i Młodzieży w Arenie Legionowo z udziałem niepełnosprawnych zawodników z powiatów legionowskiego i pułtuskiego.