26 czerwca 2017
Gabinet na kółkach

Powiat legionowski już po raz kolejny sfinansował badania w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda. W ciągu trzech dni przebadano 183 dzieci.          


Wizyta ambulansu była częścią kampanii „Nie nowotworom u dzieci”, prowadzonej w ramach Powiatowego Programu Polityki Zdrowotnej „Zdrowy Powiat” na 2017 rok, mającej na celu kompleksową diagnostykę budowy i rozwoju narządów wewnętrznych ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych. Mobilny gabinet usg stacjonował w Jabłonnie, Nieporęcie i Legionowie.
Badaniami objęte zostały dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Lekarze radiolodzy, na co dzień pracujący w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci oraz Instytucie Matki i Dziecka, dokonywali oceny ultrasonograficznej jamy brzusznej, szyi (tarczycy i węzłów chłonnych) oraz moszny u chłopców. W przypadku wykrycia nieprawidłowości rodzicom zostały udzielone porady dotyczące dalszego postępowania diagnostycznego.

 

W ciągu 17 lat ambulans odwiedził blisko 230 miast w całej Polsce. Przebadano prawie 50 000 dzieci. Jednym z nich jest mała Eliza, która odwiedziła mobilny gabinet, gdy stacjonował pod budynkiem Starostwa Powiatowego w Legionowie


Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda ma długość 11 metrów i mieści w sobie dwa gabinety lekarskie służące do ultrasonograficznych badań przesiewowych małych dzieci oraz poczekalnię. Pojazd jest klimatyzowany i całkowicie niezależny od zewnętrznych źródeł zasilania w energię elektryczną i wodę. Mobilność pozwala na prowadzenie badań w pobliżu miejsca zamieszkania dzieci.

Badanie USG jest bezbolesną i nieinwazyjną metodą diagnostyczną pozwalającą wykryć wiele nieprawidłowości i chorób całego ciała. Ta szybka i co najważniejsze bezpieczna procedura medyczna stanowi metodę przesiewową wielu schorzeń u dorosłych i dzieci.

Kampania „Nie nowotworom u dzieci” trwa do października. Badania stacjonarne wykonywane są w NZOZ „Legionowo”. Zapisy pod numerem telefonu 22 774 51 51. Serdecznie zapraszamy.