Dr Magnone, absolwentka Wydziału Polonistyki oraz Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, zajmuje się historią literatury przełomu XIX i XX wieku oraz wykorzystaniem psychoanalizy do badań literaturoznawczych. Jest autorką książek „Konopnicka. Lustra i symptomy” (2011) i „Emisariusze Freuda” (2016) oraz redaktorką publikacji: „Modernizm: spotkania. Antologia” (2008), „Wokół Freuda i Lacana: interpretacje psychoanalityczne” (2009), „Listy do synów i córek” Marii Konopnickiej (2010) i „Psychoanaliza w Polsce 1909-1946” (2016). W Legionowie opowiadała o życiu Marii Konopnickiej – tych powszechnie znanych wątkach oraz tych nieco mniej zbadanych. Dowiedzieliśmy się przy tej okazji, jak wygląda trudna i żmudna, ale też niezwykle satysfakcjonująca praca badaczki literatury.
Po wykładzie młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej oraz uczniowie ZSP nr 2 w Legionowie wzięli udział w akcji „Konopnicka od szablonu” i ozdobili chodniki przed ratuszem, przy wejściu do PZSO w Legionowie oraz przed siedzibą PIK wielobarwnymi napisami – tytułami utworów Marii Konopnickiej. Część młodych uczestników wydarzenia wykazała się też talentem poetyckim i dopisała znanym wierszom własne zakończenia, czego efekt mogliśmy podziwiać przed siedzibą PIK.
Projekt „175. rocznica urodzin Marii Konopnickiej” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Tekst i zdjęcia: Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie