25 października 2017
Wieliszewska wycieczka

Kolejna wycieczka z przewodnikiem, tym razem trasą zieloną szlaku patriotycznego, za nami. Piechurzy poznali miejsca pamięci i zabytki gminy Wieliszew oraz zwiedzili urokliwe zakątki w okolicach rezerwatu Wieliszewskie Łęgi. Przed nami trasa jabłonowska i legionowska.                                        

Wycieczka zorganizowana przez Powiat Legionowski przy współpracy z Chorągwią Stołeczną ZHP Hufiec Legionowo odbyła się w sobotę, 14 października. Turyści przejechali autokarem spod legionowskiej Areny na miejsce wymarszu do Zegrza Południowego, gdzie znajduje się kamień z tablicą upamiętniającą działalność konspiracyjną Szarych Szeregów w tej okolicy w latach 1943-1944. Pomnik przypomina o kilkunastoletnich chłopcach i dziewczynach, którzy uczestniczyli w „małym sabotażu” przeciwko okupantowi niemieckiemu. Umieszczali oni biało-czerwone chorągiewki na wieliszewskim cmentarzu na grobach żołnierzy polskich poległych w 1939 roku, kolportowali prasę podziemną, malowali znaki Polski Walczącej oraz ubezpieczali akcje prowadzone przez żołnierzy Armii Krajowej.


Na cmentarzu wojennym żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku w Wieliszewie ( po prawej pilot wycieczek Paweł Jankowski).


Stamtąd wędrowcy pokonali łącznie blisko 12 km malowniczej trasy. Początkowo wałem przy Narwi, dalej przechodząc obok rezerwatu Wieliszewskie Łęgi, zwanym także Storczykowym Gajem ze względu na najbogatsze w województwie mazowieckim stanowisko storczyka. Można tu także napotkać remizy, kaczki krzyżówki i czaple siwe. Ścieżkami wśród terenów wędkarskich przy Jeziorze Wieliszewskim dotarli do Wieliszewa, jednej z najstarszych miejscowości powiatu legionowskiego, gdzie znajduje się świątynia odbudowana w stylu neoromańskim w latach 1950-1962. W jej wnętrzu znajdziemy tablice pamięci poświęcone żołnierzom Armii Krajowej VII Obwodu „Obroża” poległych w czasie Powstania Warszawskiego. Na cmentarzu parafialnym góruje najciekawszy zabytek - odrestaurowana kaplica w stylu klasycystycznym, na której fasadzie zachował się napis Żona Mężowi i data 1834 r. Uczestnicy przeszli dalej do największej w powiecie nekropolii wojennej żołnierzy polskiego września 1939 r., gdzie spoczywa około 300 bohaterskich obrońców linii Narwi.

Kierując się w stronę Skrzeszewa wycieczkowicze doszli do Poniatowa, gdzie mijali miejsce po dworze rodziny Grocholskich, zniszczonego po II wojnie światowej oraz pobliskim polskim lotnisku polowym z 1939 roku, z którego startowały samoloty do bohaterskich walk powietrznych toczonych od 1 do 3 września w celu zatrzymania niemieckich bombowców lecących na Warszawę. Uczestnicy wycieczki mieli również okazję wzięcia udziału w konkursie sprawdzającym wiedzę o przebytym szlaku, odpowiadając między innymi na pytania o typy samolotów, którymi latali polscy piloci z Poniatowa.

Dla miłośników historii naszego terenu i pieszych wycieczek zaplanowaliśmy jeszcze dwie wycieczki:
28 października – trasa jabłonowska i 11 listopada – trasa legionowska.
Zapisy pod nr + 48 66 16 16 430 (p. Maciej Modrzejewski z ZHP) i 22 764 0 595 (Starostwo) oraz na  maciej.modrzejewski@zhp.net.pl lub szlak@powiat-legionowski.pl
Zachęcamy także do indywidualnych wycieczek szlakiem – pieszych lub rowerowych. Na wędrowców czeka 78 miejsc pamięci narodowej, 50 tablic opisujących najważniejsze miejsca i wydarzenia związane z walką o niepodległość oraz 80 tablic kierunkowych uzupełniających standardowe znakowanie PTTK, które ułatwiają orientację w terenie. Szlak podzielony jest na trasy: czarną, czerwoną i zieloną. Każda z nich składa się z kilkunastokilometrowych odcinków. Przejście szlaku daje możliwość ubiegania się o jeden z trzech stopni odznaki turystycznej Szlaku „Polski Walczącej”. Szlak ma swoją stronę internetową www.szlak.powiat-legionowski.pl, na której dostępne są mapy, zdjęcia i opisy miejsc.

fot. M.Modrzejewski