Wyróżnienie w postaci odznaczenia i dyplomu w uznaniu zasług w pracy na rzecz Polonii zamieszkałej na Kresach Wschodnich starosta Robert Wróbel odebrał wczoraj z rąk prezes Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie Joanny Aleksandry Biniszewskiej.
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyła się 14 listopada uroczystość z okazji 99. Rocznicy wybuchu powstania Orląt Lwowskich, 99. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 10. Jubileuszu istnienia Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich. Przy tej okazji Zarząd Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie wyróżnił i podziękował osobom i instytucjom, które w sposób szczególny angażują się w działania na rzecz kresowej Polonii. Wśród nich znalazł się starosta legionowski Robert Wróbel.
- Powiat Legionowski od lat współpracuje z organizacjami społecznymi, które wspierają Polaków mieszkających za naszą wschodnią granicą. W ostatnich latach szczególnie intensywną współpracę mamy z Krajowym Stowarzyszeniem Brasławian: w jej ramach przekazujemy polskie książki do szkół rejonu brasławskiego na Białorusi oraz przyjmujemy w naszym powiecie młodzież polonijną stamtąd, która co wakacje przyjeżdża nad Jezioro Zegrzyńskie na obóz żeglarski. – mówi starosta. – To wyróżnienie traktuję jako podziękowanie dla całych władz samorządowych i pracowników starostwa, szczególnie wydziału edukacji, którzy angażują się całym sercem w te działania. – dodaje Robert Wróbel.
Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie blisko współpracuje m.in. z Krajowym Stowarzyszeniem Brasławian i Caritas Polska. . W ramach swojej działalności fundacja wyposażyła kilka bibliotek w polskie książki, dofinansowała wypoczynek młodzieży polskiej na koloniach organizowanych przez Caritas Polska, jak również wyposaża dzieci w wyprawki szkolne, funduje nagrody w konkursach wiedzy o Polsce.
Dekadę temu w 2007 roku powstało Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej. Jego siedzibą jest wiernie odtworzona kopia dworu kresowego z 1827 r. - rodzinnej posiadłości pradziadków właścicielki Joanny Aleksandry Biniszewskiej – prezes Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie. W 2011 r. muzeum otrzymało regulamin i nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundacja organizuje tam koncerty promujące polską kulturę i tradycję kresową, wystawy, promocje książek. W ramach muzeum zwiedzać można dwór, stodołę wybudowaną według projektu rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego z 1916 r., kurnik oraz stajnie huculskie.
Już wkrótce do Kuklówki sprowadzona zostanie z Zakopanego zabytkowa willa "Turnia" - projekt Witkiewicza, wybudowana przez słynnego cieślę Obrachtę dla małżonków Olgi i Andrzeja Małkowskich - założycieli pierwszych drużyn harcerskich w Polsce. Przebywali w niej m.in. Kornel Makuszyński, Helena Modrzejewska i Józef Piłsudski.
{gallery}powiat2/pliki/galeria/2017/odznaczenie_kresowianie{/gallery}
Starostwo Powiatowe w Legionowie ul. gen. Władysława Sikorskiego 11, 05-119 Legionowo
Biuro Obsługi Mieszkańca / Kancelaria (centrala) tel.: 22 7640 100, 22 7640 400 fax: 22 7640 450
Sekretariat starosty tel.: 22 7640 419, 22 7640 469
e-mail: kancelaria@powiat-legionowski.pl
Godziny pracy:
poniedziałek 8.00 - 18.00, wtorek - piątek 8.00 - 16.00