25 stycznia 2018
Ruszają konsultacje polityki spójności po 2020 r.

Unia Europejska rozpoczyna konsultacje dotyczące polityki spójności po 2020 r. To pierwszy krok w ważnej walce o pieniądze dla Mazowsza na kolejną perspektywę.

Od 1 stycznia br. po kilkuletnich staraniach, Mazowsze choć pozostaje jednym województwem, na potrzeby unijnych statystyk traktowane jest jako dwa obszary – obszar metropolitalny Warszawy i pozostała część regionu. – Dzięki temu podziałowi możemy liczyć na większe środki unijne w ramach nowej perspektywy oraz na ich przypisanie do działań, które są najbardziej potrzebne na Mazowszu – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Obecnie Mazowsze przygotowuje się do negocjacji z Komisją Europejską budżetu UE na lata 2021-2027. To właśnie od nich zależeć będzie to, jakie wsparcie z funduszy europejskich otrzyma Polska i Mazowsze. Polityka spójności to jedna z najważniejszych wspólnych polityk Unii Europejskiej. Środki otrzymywane w ramach polityki spójności przeznaczane są na modernizację dróg, szkół, szpitali i miast. Pomagają również rozwijać przedsiębiorczość. – Od 2007 r. dzięki środkom unijnym udało się na Mazowszu zmodernizować i wybudować ponad 1,3 tys. km dróg, kupić ponad 5,6 tys. sztuk różnego typu sprzętu medycznego do szpitali oraz zainwestować ponad 1,7 mld zł w przejście na gospodarkę niskoemisyjną. W ciągu tych ostatnich 11 lat wypłaciliśmy już mazowieckim przedsiębiorcom, gminom, miastom i powiatom łącznie 8,5 mld zł. Do 2020 r. mamy do rozdysponowania jeszcze 4,2 mld zł. Dzięki temu możemy modernizować i poprawiać warunki życia i pracy w naszym otoczeniu – podsumowuje dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego Marcin Wajda.

Przygotowując propozycję regulacji na budżet po 2020 r., Komisja Europejska apeluje do wszystkich mieszkańców UE o zabranie głosu w tej sprawie. Swoją opinię mogą wyrazić wszyscy zarówno przedstawiciele urzędów, jak i osób fizycznych, przedsiębiorców, ośrodków naukowych, instytucji kultury, szpitali, organizacji pozarządowych itp. Aby odpowiedzieć na apel wystarczy wypełnić zamieszczoną na stronie Komisji Europejskiej ankietę, która dostępna jest w języku polskim. – Zachęcam więc wszystkich Państwa do wypełnienia ankiety. Musimy zdecydować o tym, na co przeznaczone zostaną nasze pieniądze. Musimy zdecydować o przyszłości Mazowsza, Polski i Unii Europejskiej. Nie pozwólmy, żeby zdecydowali za nas inni. Sprawmy, aby głos Mazowsza był słyszalny w Brukseli – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Ankiety można wypełniać do 8 marca 2018 r. pod adresem (z listy po prawej stronie dwukrotnie należy wybrać język polski): https://goo.gl/G5Cf8c

spojnosc