Wiwat maj, trzeci maj!
4 maja 2018
Wiwat maj, trzeci maj!

W Nieporęcie i Legionowie odbyły się uroczystości związane z obchodami 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W Nieporęcie obchody zainaugurowano Mszą świętą w intencji Ojczyzny, która odprawiono w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Uroczystości patriotyczne z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, kombatantów, wojska, straży, policji, szkół i harcerstwa zorganizowano przy pomniku na Placu Wolności, gdzie odbył się apel pamięci, oddano salwy honorowe oraz złożono wieńce.

3 maja

W nieporęckich obchodach z ramienia Powiatu Legionowskiego uczestniczyli starosta Robert Wróbel, radna Agnieszka Powała i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wiesław Smoczyński

Legionowskie uroczystości miały nieco mnie oficjalny charakter. Mieszkańcy uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja i zarazem 66. urodziny miasta, huczną paradą spod ratusza do Areny. Tam zorganizowano piknik oraz konkurs kulinarny Turkey&Grill. Uczestnikom zabawy czas umilały koncerty muzyki dyskotekowej. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, które dokazywały w specjalnie dla nich stworzonym miasteczku zabaw. Na scenie wystąpili Dejw, Defis, Czadoman, a na koniec tłumy zgromadzone pod sceną porwała grupa Classic.

Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny był pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą, po amerykańskiej, na świecie. Zawierała wizję oraz program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto. Przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj. Nadal pozostaje symbolem odważnego, nowatorskiego myślenia o kształcie Rzeczypospolitej.