W działania przeciwpowodziowe na terenie całej Polski włączyło się wiele jednostek ratowniczych z terenu Powiatu Legionowskiego
Trzy jednostki Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej zostały oddelegowane na tereny powodziowe do Sandomierza i Krakowa.
Od środy 19.05 w okolice Sandomierza wyjechał samochód gaśniczy z 6. osobową ekipą. Na południe kraju
wydelegowano samochód kwatermistrzowski z żurawiem hydraulicznym do transportu worków, łódź desantową LD-10 oraz bus. W sumie 22 strażaków działało w tych dwóch miejscowościach.
Wczoraj w nocy kolejna sześcioosobowa załoga miała wyjechać do Płocka jednak po interwencji Starszego Kapitana Leszka Smuniewskiego, rozkaz ten odwołano ze względu na zagrożenie powodziowe występujące w samym Powiecie Legionowskim.
W niedzielę 23 maja do akcji powodziowej w Płocku zadysponowana została Powiatowa Karetka Wodna z dwoma ratownikami i sternikiem. Ten specjalistyczny środek transportu sanitarnego jest wyposażony między innymi
w: defibrylator z monitorem EKG, respirator, walizki do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zestaw opatrunkowy, deska ortopedyczna oraz leki pierwszej potrzeby.
Również harcerze z terenu powiatu uczestniczą w akcji umacniania wałów i pomocy poszkodowanym na terenie całej Polski i są do dyspozycji Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej 24 h na dobę.
Od dnia 19 maja 2010 r. kilkuset żołnierzy 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej uczestniczy w walce z powodzą w Polsce południowo-wschodniej i centralnej. Żołnierze pomagali w następujących miejscowościach: Czermin, Huta Sandomierz, Gorzyce, Baranów Sandomierski, Borowa, Otoka, Parchatka, Rajszew, Kozienice. W ramach swoich działań żołnierze pracują przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych, układaniu worków, udzielaniu pomocy przy ewakuacji ludzi i dostarczaniu posiłków oraz wody pitnej dla poszkodowanej ludności.