W środę (19 maja) o godz. 17.00 Starosta Legionowski Jan Grabiec zwołał w Starostwie Powiatowym w Legionowie posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
W spotkaniu brali udział:
Sylwester Sokolnicki - Burmistrz Miasta i Gminy Serock
Olga Muniak- Wójt Gminy Jabłonna
Waldemar Kownacki - Wójt Gminy Wieliszew
Lucjan Chrzanowski - Zastępca Prezydenta Miasta Legionowa
Tadeusz Dziuba- Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego SP w Legionowie
Józef Orzechowski- Podinspektor OC SP w Legionowie
Tadeusz Biernat – Kierownik działu OC w Nieporęcie
Robert Bocianowski- Inspektor OC w Wieliszewie
Dariusz Wróbel- Kierownik Działu OŚR w Nieporęcie
Sławomir Matusiak - Dyrektor PCPR w Legionowie
Janusz Klusek – Kierownik Nadzoru Wodnego RZGW Warszawa
Rafał Chmielewski – Podinspektor RZK
Kom. Robert Stojak KPP w Legionowie
Jerzy Grzegorzewski- Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
Stanisław Pejta- Kierownik Straży Gminnej w Nieporęcie
Jan Wielechowski- Kierownik PCZK
Sebastian Patrykowski - Dyrektor SPLLO w Legionowie
Młodszy Brygadzista Leszek Smuniewski- Zastępca Komendanta PPSP w Legionowie
Tematem posiedzenia było: „Zagrożenie przeciwpowodziowe na terenie powiatu legionowskiego”.
Na spotkaniu przedstawiciele wszystkich gmin oraz powiatu ustalili jakie działania będą podjęte w trybie natychmiastowym. Ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe we wszystkich gminach Powiatu Legionowskiego. Wprowadzono całodobowy dyżur w Miejsko/Gminnych Zespołach Zarządzania Kryzysowego. Oszacowano ilość sprzętu i materiałów przeciwpowodziowych w poszczególnych gminach. Zostały uruchomione całodobowe telefony alarmowe w celu szybkiego kontaktu pomiędzy gminami. Przedstawiciele gmin nie zagrożonych falą powodziową zdeklarowali chęć udzielenia pomocy gminom, w których występuje podwyższone ryzyko zalania.
Ponadto w Komendzie Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej wprowadzono podwyższony stan osobowy. Został opuszczony poziom wody z Zalewu Zegrzyńskiego w celu nie potęgowania Wiślanej fali powodziowej.
Dzisiaj w Gminie Jabłonna i Wieliszew został ogłoszony alarm przeciwpowodziowy.W miejscach najbardziej zagrożonych podtopieniem wały zabezpieczane są workami z piaskiem, jak również monitorowane na całej ich długości. Najbardziej zagrożone miejscowości w Gminie Jabłonna to: Skierdy, Rajszew, Suchocin, Boża Wola. W wyniku cofnięcia Wisły podtopienia możliwe są w Gminie Wileiszew, w okolicach miejscowości Sikory między korytem rzeki, a wałem.
Wszelkie informacje o niebezpieczeństwach związanych z fala powodziową będą na bieżąco przekazywane mieszkańcom, zarówno przez jednostki reprezentujące powiat, jak również gminy.