100 lat Szkolnych Kół PCK
25 września 2021
100 lat Szkolnych Kół PCK

Uroczyste obchody 100-lecia Szkolnych Kół Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowano 24 września w legionowskim ratuszu. Powiat Legionowski wsparł to wydarzenie.

Uroczystość z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, instytucji z terenu powiatu, dyrektorów szkół oraz uczniów upłynęła pod znakiem i życzeń i gratulacji.

W trakcie spotkania wręczono uczniom nagrody w konkursach literackim i plastycznym. W tym pierwszym zwyciężyła Kalina Koczkodon z SP w Skrzeszewie, 2. miejsce zajął Jakub Dworak z SP w Białobrzegach, a 3. miejsce przyznano Katerinie Denkiv z LO w Stanisławowie Pierwszym. Nagrody dla laureatów ufundowało Starostwo Powiatowe w Legionowie.

W konkursie plastycznym „Dbam o zdrowie” w kategorii klas I-III szkół podstawowych triumfował Maksymilian Krzyżanowski, 2. miejsce zajęła Patrycja Rasińska, a na 3. pozycji uplasowała się Maja Felska; w kategorii klas IV-VI zwyciężył Jakub Wierzbicki, 2. miejsce przyznano Marcie Gajewskiej, a trzecie Julii Turek.

Dyplomy i podziękowania wręczono 20 nauczycielom ze szkół z terenu powiatu, którzy pełnią funkcję opiekunów Szkolnych Kół PCK.

Szkolne Koła PCK działają w większości szkół z terenu powiatu i spełniają niezwykle ważne funkcje. Aktywizując środowisko szkolne w idei humanitaryzmu, niosą pomoc potrzebującym uczniom, promują bezinteresowną pracę na rzecz drugiego człowieka, działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa poprzez edukację dzieci i młodzieży w zakresie pierwszej pomocy oraz profilaktyki zdrowotnej, kształtują postawy odpowiedzialności za najbliższe otoczenie, stwarzają dogodne warunki do rozwijania umiejętności i samorealizacji, a także przygotowują do dalszej działalności w PCK.

PCK jest pierwszą organizacją humanitarną, która po latach zaborów aktywizowała młodzież w szkołach do działań społecznych na terenie całego kraju. Pierwsze Szkolne Koła PCK powstały w 1921 r, w Radomiu i w Warszawie, i to właśnie one zapoczątkowały powszechny ruch Młodzież Polskiego Czerwonego Krzyża. Rok później w całym kraju spontanicznie utworzono już 399 takich jednostek.