102. rocznica Cudu nad Wisłą
16 sierpnia 2022
102. rocznica Cudu nad Wisłą

102 lata temu, 15 sierpnia 1920 roku, stoczono Bitwę Warszawską, jedną z najważniejszych batalii w historii Europy. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie oraz obchody przypadającego w tym dniu Święta Wojska Polskiego zorganizowano w kilku miejscach na terenie powiatu.

Bez wątpienia uroczystości w gminie Nieporęt miały najbardziej rozbudowany charakter. Zainaugurowano je 12 sierpnia złożeniem kwiatów przy pomniku na Placu Wolności w Nieporęcie, pomniku Legionistów marsz. Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach oraz przy grobie Nieznanego Żołnierza na ul. Nowolipie. Główne obchody zorganizowano 14 sierpnia pod pomnikiem 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej. Delegacje złożyły kwiaty po mszy świętej polowej, odczytaniu Apelu Pamięci i salwie honorowej. Powiat Legionowski reprezentowali starosta Sylwester Sokolnicki oraz radny Rady Powiatu Wiesław Smoczyński. Dzień później odprawiono mszę świętą w kościele NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym oraz złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową, a w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się koncert okolicznościowy w ramach VI Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego.

Legionowskie obchody 102. rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego obejmowały mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, po której nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem marsz. Józefa Piłsudskiego. Powiat Legionowski reprezentowali przewodniczący Rady Powiatu Leszek Smuniewski oraz członek Zarządu Powiatu Przemysław Cichocki. Obchodom towarzyszył piknik „Letnie Granie”, zorganizowany na terenie przyległym do legionowskiej Ił Capital Areny.

W gminie Wieliszew uroczystości zorganizowano przed Pomnikiem Odzyskania Niepodległości w Olszewnicy Starej. Złożyły się na nie msza święta polowa, Apel Pamięci w wykonaniu 32. wieliszewskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej oraz złożenie kwiatów. Z ramienia Powiatu Legionowskiego w obchodach uczestniczył wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mirosław Kado. Później mieszkańców zaproszono do udziału w pikniku rodzinnym przy Domu Wiejskim.

Fot. OK Wieliszew

Na terenie gminy Serock są dwa miejsca pamięci – mogiły wojenne – związane z walkami w sierpniu 1920 roku. Na cmentarzu parafialnym w Woli Kiełpińskiej znajduje się grób sierż. Kazimierza Kozłowskiego, który poległ w Szadkach 17 sierpnia 1920 r., a na cmentarzu w Serocku znajduje się mogiła trzech żołnierzy poległych także 17 sierpnia: strz. Mariana Podczaskiego, strz. Walentego Rogackiego oraz strz. Sylwestra Rożewskiego. Mogiła serocka jest jednocześnie grobem symbolicznym dla dwudziestu pięciu innych żołnierzy. W obu tych miejscach delegacje złożyły wiązanki.

Fot. UMiG Serock

Fot. główne - UG Nieporęt