102. urodziny gen. Stanisława Mandykowskiego
5 listopada 2021
102. urodziny gen. Stanisława Mandykowskiego

4 listopada 102. urodziny obchodził honorowy generał brygady strzelców, major Wojska Polskiego Stanisław Mandykowski. Z tej okazji jubilatowi wizytę złożył wicestarosta legionowski Konrad Michalski.

Stanisław Mandykowski w trakcie II Wojny Światowej brał udział w walkach na froncie. Był dwukrotnie internowany i aresztowany – przed referendum w 1946 roku i przed wyborami w 1947 roku. Represjonowany za czasów PRL. Przez dziesiątki lat pracował społecznie, w tym w stowarzyszeniach kombatanckich oraz w zakresie patriotycznej edukacji dzieci i młodzieży. Był wiceprezesem Światowego Prezydium Kombatantów w Warszawie, zastępcą generała Antoniego Heda-Szarego pseudonim Szary. Jak mówi o sobie z pochodzenia warszawiak – sercem legionowianin.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Batalionów Chłopskich, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Wojska Polskiego za 1939 rok, Złotym Krzyżem Oficerskim I Klasy w 100. rocznicę powstania Polskich Drużyn Strzeleckich, Ryngrafem Matki Boskiej Częstochowskiej wręczonym w dniu zaprzysiężenia w Armii Krajowej. W maju 2013 roku został Honorowym Obywatelem Gminy Wieliszew.

Przyłączamy się do życzeń starosty legionowskiego Sylwestra Sokolnickiego, życząc dużo zdrowia i 200 lat!