103. rocznica Cudu nad Wisłą
16 sierpnia 2023
103. rocznica Cudu nad Wisłą

103 lata temu, 15 sierpnia 1920 roku, stoczono Bitwę Warszawską, jedną z najważniejszych batalii w historii Europy. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie oraz obchody przypadającego w tym dniu Święta Wojska Polskiego zorganizowano w kilku miejscach na terenie powiatu.

Bez wątpienia uroczystości w gminie Nieporęt miały najbardziej rozbudowany charakter. Zainaugurowano je 14 sierpnia złożeniem kwiatów przy pomniku na Placu Wolności w Nieporęcie, pomniku Legionistów marsz. Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach oraz przy grobie Nieznanego Żołnierza na ul. Nowolipie. Główne obchody zorganizowano pod pomnikiem 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej. Delegacje złożyły kwiaty po mszy świętej polowej, odczytaniu Apelu Pamięci i salwie honorowej. Powiat Legionowski reprezentowali starosta Sylwester Sokolnicki, radna Rady Powiatu Agnieszka Powała oraz radny Rady Powiatu Wiesław Smoczyński. Tego dnia zorganizowano także promocję książki dr. Mirosława Pakuły pt. "Legiony Polskie w gminie Nieporęt 1917-1918. Przybycie – kryzys przysięgowy – internowanie” oraz uroczyste odsłonięcie tablicy i nadanie imienia generała Wiktora Thommée dla mostu na rzece Czarnej w Stanisławowie Pierwszym. Dzień później odprawiono mszę świętą w kościele NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym oraz złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową, a w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się koncert okolicznościowy w ramach VII Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego.

Legionowskie obchody 103. rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego obejmowały mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, po której nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem marsz. Józefa Piłsudskiego. Powiat Legionowski reprezentowali wicestarosta Konrad Michalski, członek Zarządu Powiatu Przemysław Cichocki oraz radny Rady Powiatu Zenon Kuska. Obchodom towarzyszył piknik „Legionowskie Letnie Granie”, zorganizowany na terenie przyległym do legionowskiej Areny.

W gminie Wieliszew uroczystości zorganizowano pod Pomnikiem Odzyskania Niepodległości w Olszewnicy Starej. Złożyły się na nie msza święta polowa z udziałem pocztów sztandarowych oraz złożenie kwiatów. 32. Wieliszewski dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera zapewnił uroczystościom oprawę wojskową. Z ramienia Powiatu Legionowskiego w obchodach uczestniczyli wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mirosław Kado oraz radny Rady Powiatu Grzegorz Zbroch. Później mieszkańców zaproszono do udziału w pikniku rodzinnym przy Domu Wiejskim.

Fot. OK Wieliszew

W gminie Serock odbyły się dwa pikniki tematyczne z okazji Święta Wojska Polskiego. Pierwszy, zorganizowany przez serocki ratusz, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, miał miejsce na terenie przylegającym do kasyna w Zegrzu. Uczestnicy mieli okazję bawić się podczas występów artystycznych, pokazu sprzętu wojskowego oraz korzystać z licznych atrakcji.  Drugi piknik pn. „Silna Biało-Czerwona” zorganizowało na serockim rynku ministerstwo obrony narodowej. W programie znalazły się pokaz sprzętu i wyszkolenia żołnierzy, strefa zabaw dla dzieci, kino plenerowe i żołnierska kuchnia.