W niedzielę, 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 gen. Wojciech Jaruzelski poinformował Polaków o wprowadzeniu na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stanu wojennego. Jednocześnie ogłosił przejęcie władzy przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego (WRON). W wyniku represji ze strony milicji, wojska i Służby Bezpieczeństwa w okresie stanu wojennego zginęło ponad 100 osób. Komuniści aresztowali z pobudek politycznych ok. 10 tysięcy Polaków. Stan wojenny został zawieszony 13 grudnia 1982 r., a ostatecznie odwołany 22 lipca 1983 r.
W Legionowie, po wprowadzeniu stanu wojennego, walka opozycji trwała. Z dachów bloków były nadawane niepodległościowe audycje. Działacze „Solidarności” drukowali ulotki informujące o tym, co zatajali komuniści. Silnym centrum aktywności opozycyjnej był kościół św. Jana Kantego. Oficjalnie odbywały się tu patriotyczne Msze św. Parafia rozdawała też przysyłane z Zachodu produkty spożywcze, których brakowało w sklepach. W konspiracji wysoka wieża kościoła była wykorzystywana do zakłócania reżimowego Dziennika Telewizyjnego.
fot. Muzeum Historyczne w Legionowie:
1. Kasety magnetofonowe używane do nadawania w Legionowie audycji Radia Solidarność.
2. Nadajnik radiowy Berta-2 skonstruowany i wykorzystywany w Legionowie do nadawania z kaset magnetofonowych audycji Radia Solidarność. Wykorzystywano pasma rządowej telewizji jednocześnie zagłuszając jej program.
3. Opozycyjne kartki wysyłane nielegalnie z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
4. Skierowane do żołnierzy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu obwieszczenie dotyczące wprowadzenia stanu wojennego.