98. rocznica Cudu
15 sierpnia 2018

98. rocznica Cudu

Uroczystości z okazji 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej i przypadającego w tym dniu Święta Wojska Polskiego odbyły się na terenie całego powiatu legionowskiego.

W Gminie Nieporęt uroczystości rozpoczęły się w południe 14 sierpnia br. złożeniem kwiatów w miejscach pamięci narodowej. Mieszkańcy, przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz samorządowych z terenu gminy i powiatu, wojska, straży, harcerstwa, instytucji i stowarzyszeń uczcili pamięć o heroizmie żołnierzy i bohaterów tamtych wydarzeń. Powiat Legionowski reprezentował starosta Robert Wróbel. Podczas obchodów oddano hołd tym, którzy przelali krew za naszą wolność, składając biało-czerwone wieńce przy pomniku Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach, przy grobie Nieznanego Żołnierza na ul. Nowolipie oraz na Placu Wolności w Nieporęcie. Wieczorem w Wólce Radzymińskiej przy pomniku 28. Pułku Strzelców Kaniowskich odbyła się Msza święta polowa celebrowana przez księży parafii z terenu gminy Nieporęt. Kazanie poświęcone było historii życia i bohaterskiej śmierci porucznika Stefana Pogonowskiego oraz cudownemu objawieniu się Matki Bożej na polu walki, dzięki któremu mówimy o „Cudzie nad Wisłą”. Po nabożeństwie rozpoczęła się część patriotyczna uroczystości. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur oraz zaproszeni goście. Następnie odczytano Apel Pamięci, po którym rozległa się salwa honorowa. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Po zakończeniu tej części obchodów zgromadzeni mogli posilić się wojskową grochówką. O oprawę artystyczną zadbał zespół Młodzież 50+.

Kwiaty pod pomnikiem 8. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej złożyli (od lewej): wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Legionowie Wiesław Smoczyński, radna Rady Powiatu w Legionowie Agnieszka Powała oraz starosta Robert Wróbel

Następnego dnia w kościele w Stanisławowie Pierwszym odprawiona została Msza święta, po której złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych za Ojczyznę. Finałem uroczystości rocznicowych w Nieporęcie był koncert w wykonaniu zespołu Camerata Vistula, poświęcony 100-leciu odzyskania niepodległości. Koncert odbył się w ramach IV Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej Powiat Legionowskiego.


Legionowo obchody rozpoczęło Mszą świętą w kościele garnizonowym. Z ramienia Powiatu Legionowskiego uczestniczyli w niej wicestarosta Jerzy Zaborowski oraz członek zarządu powiatu Michał Kobrzyński. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Kolejnym punktem świętowania była rodzinna gra miejska „Szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 r. na przedpolach Legionowa”. Mieszkańcy musieli wykazać się znajomością historii, by odpowiedzieć na szereg pytań pojawiających się na trasie gry. Zabawa miała wymiar edukacyjny i była okazją do aktywnego spędzenia czasu. Po południu na rynku miejskim odbył się obfitujący w atrakcje festyn zakończony koncertem gwiazd.
W gminie Serock Obchody Święta Wojska Polskiego uczczono  w Zegrzu. Uroczystość odbyła się w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Po części oficjalnej, w ogródku jordanowskim odbył się festyn rodzinny z licznymi atrakcjami. Ulicami przeszła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Ciechanowa, wystąpiły także zespoły Telefala  oraz  Smash.

Bitwa Warszawska zwana także „Cudem nad Wisłą” została stoczona na przedpolach Warszawy w dniach 13–15 sierpnia 1920 r., w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wygrana w starciu zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości, powstrzymała pochód Armii Czerwonej na zachód i tym samym uratowała Europę przed bolszewizmem.