na zdjęciu wizualizacja nowych budynków sądu i prokuratury w Legionowie
17 października 2023

Budynki sądu i prokuratury już w budowie

11 października w Legionowie podpisano umowę na budowę budynków dla Sądu Rejonowego w Legionowie i Prokuratury Rejonowej w Legionowie. Wykonawca już rozpoczął prace, które potrwają najpóźniej do końca 2026 roku.

Obecny budynek sądu, który powstał w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, jest przestarzały, nie spełnia obecnych standardów oraz ma niewystarczającą powierzchnię. Starosta legionowski Sylwester Sokolnicki podpisał pozwolenie na budowę dwóch oddzielnych budynków dla sądu i prokuratury w styczniu 2022 roku. Oba obiekty powstaną w dotychczasowej lokalizacji sądu przy ul. Jana III Sobieskiego. Istniejący budynek sądu zostanie wyburzony po wybudowaniu nowych budynków. Wyburzony zostanie także budynek administracyjny znajdujący się na tyłach obecnego budynku sądu. Prace budowlane prowadzone będą etapami, tak aby w jak najmniejszym stopniu zakłócać funkcjonowanie sądu. – Ponieważ obecna siedziba Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej musi nieprzerwanie funkcjonować podczas budowy, konieczny będzie podział robót budowlanych na etapy. Teren będzie sukcesywnie dostosowywany do postępu prac. Na bieżąco zapewniony zostanie bezpieczny dojazd, dojście do obecnego budynku oraz możliwość korzystania z niego – poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Inwestycja zostanie przeprowadzona na działce liczącej prawie 10 tys. metrów kw. Budynek sądu będzie miał cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną, łącznie 4.489,55 m kw. powierzchni użytkowej. Będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, znajdzie się w nim dziesięć sal rozpraw z instalacjami audio-video, które będą pozwalały na prowadzenie wideokonferencji i rozpraw zdalnych. Poza tym zaprojektowano przyjazne pokoje przesłuchań, bibliotekę, czytelnię, salę konferencyjną oraz archiwum o powierzchni około 450 m kw. Budynek prokuratury będzie miał trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną, łącznie 1 427,38 m kw. powierzchni użytkowej. Zaplanowano także 122 zewnętrzne miejsca parkingowe. – Dostęp do sądów to nie tylko dobrze ukształtowana struktura wymiaru sprawiedliwości. To również zapewnienie godnych warunków dla osób, które realizują swoje obowiązki zawodowe w budynkach sądów i prokuratur, a przede wszystkim dla obywateli, dla lokalnej społeczności – mówiła obecna podczas podpisania umowy wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych.

Inwestorem jest Sąd Apelacyjny w Warszawie, a wykonawcą robót budowlanych firma Warbud SA z Warszawy, która kontrakt ma zrealizować do końca 2026 roku. Koszt budowy oszacowano na ponad 110 mln zł.