Dzień Matki
26 maja 2022
Dzień Matki

26 maja przypada w Polsce Dzień Matki. Z tej okazji wszystkim Mamom życzymy zdrowia, spełnienia marzeń i samych radosnych chwil. Dziękujemy za Waszą miłość, troskę i codzienne poświęcenie. Choć święto Mam jest raz w roku, mamy nadzieję, że miłość i wdzięczność swoich pociech czujecie na co dzień.

Początki Dnia Matki sięgają starożytności gdy Grecy i Rzymianie otaczali kultem matki-boginie - symbole płodności i urodzaju. Dzień Matki zbliżony do tego, który znamy dzisiaj wywodzi się z siedemnastowiecznej Anglii. Obchodzono go w czwartą niedzielę Wielkiego Postu pod nazwą „Niedziela u Matki”. Z tej okazji w kościołach odbywały się msze, a tradycją było obdarowywanie mam kwiatami i słodyczami w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Święto to było obchodzone przez ok. dwa wieki, a następnie powróciło po zakończeniu II wojny światowej.

Dzień Matki w Polsce

Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja. Chociaż w przedwojennej Polsce daty tego święta były ruchome. Pierwsze obchody Dnia Matki odbyły się w Krakowie w 1914 roku. Data, którą znamy dziś jest niezmienna od 1923 roku. Dzień Matki w 2022 roku wypada w czwartek, 26 maja. Tego dnia dzieci wręczają swoim mamom własnoręcznie przygotowane laurki, kwiaty i drobne upominki.

Dzień Matki na świecie

Dzień Matki na całym świecie najczęściej obchodzi się w maju. W 77 państwach świata mamy świętują w drugą niedzielą maja. Tak jest między innymi w USA, Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Chile, Chinach, Czechach, Danii, Niemczech, Japonii, Holandii, RPA, Turcji, Włoszech oraz na Ukrainie i  Kubie. W pierwszą niedzielę maja świętują mamy w Rumunii, Portugalii, Hiszpanii, Mozambiku, na Węgrzech i Litwie. W ostatnią w Szwecji, Tunezji i Francji. Najbardziej "egzotyczny" termin na Dzień Matki wybrali mieszkańcy Indonezji tam święto obchodzone jest 22 grudnia.

Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych

W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Historia tego dnia sięga 1858 roku. To właśnie wtedy amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła "Dni Matczynej Pracy". W ten sposób chciała podkreślić nie tylko rolę matki w rodzinie, ale również zwrócić uwagę na ich trudną sytuację na rynku pracy i znikomy udział w życiu politycznym. W 1907 nauczycielka z Filadelfii zorganizowała nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki - działaczki na rzecz praw kobiet. Annie Jarvis szybko udało się rozpropagować święto i po kilku latach uznała je większość stanów. W 1914 r. prezydent Woodrow Wilson uczynił Dzień Matki świętem państwowym.

Dzień Matki w Tajlandii

Święto zostało ustanowione w 1976 roku. Dotychczas 12 sierpnia Tajlandczycy świętowali nie tylko z okazji szczególnego dnia dla ich mam, ale również urodzin Królowej Sirikit, wdowy po Królu Bhumibolu Adulyadeju. Dzięki swoim zasługom dla kraju uważana jest za matkę całego narodu. Przygotowania do obchodów Dnia Matki zaczynają się zwykle nawet kilka tygodni wcześniej. Według tradycji, dzieci powinny klęknąć przed swoimi mamami, żeby wyrazić swoją miłość i wdzięczność. Wręczają im również kwiaty jaśminu. W zamian matka udziela dzieciom błogosławieństwa.

Dzień Matki w RPA

W Republice Południowej Afryki Dzień Matki jest świętem ruchomym i przypada w drugą niedzielę maja. Wśród tradycyjnych upominków, którymi dzieci obdarowują swoje mamy najpopularniejsze są goździki. Innym sposobem na okazanie swoim rodzicielkom wdzięczności i miłości jest włożenie ubrań w kolorach czerwieni i różu. Barwy te są jednak zarezerwowane tylko dla żyjących matek. Dzieci, których mamy zmarły, wkładają wtedy białe ubrania. Co ciekawe, tradycja dotyczy wszystkich, nie tylko najmłodszych.

Dzień Matki w Serbii

Święto przypada w drugą niedzielę maja. Wtedy to dzieci stosują tzw. łóżkowe więzienie dla swoich mam. Nie pozwalają wyjść swojej rodzicielce z łóżka, dopóki ta nie podaruje im słodyczy. W zamian dzieci wyręczają swoją mamę w codziennych zadaniach, żeby mogła jak najdłużej wypoczywać. Niestety, tradycja z roku na rok traci swoją popularność i obecne kultywują ją tylko niektóre rodziny.

Dzień Matki w Meksyku

Meksykanie Dzień Matki obchodzą w kościołach i kaplicach gdyż jest to, jak większość meksykańskich świąt, wydarzenie religijne. W domu, po powrocie z kościoła, mamy zwolnione są ze wszystkich codziennych obowiązków. Obiadem zajmuje się ojciec, a dzieci sprzątają i zabawiają rodzicielkę wierszami, przedstawieniami czy zwykłym czytaniem książek. Całe rodziny spędzają czas razem na zabawach i przyjemnościach.

Dzień Matki w Australii

W Australii Dzień Matki przypada zawsze w drugą niedzielę maja. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, upowszechnił się tutaj zwyczaj przypinania do ubrań goździków, których kolor ma różne znaczenie. Kolorowe kwiatki są dla dzieci, których mamy żyją. Biały goździk jest zaś symbolem pamięci po zmarłej rodzicielce.

Źródła:

  • https://podroze.se.pl/swiat/ciekawostki-ze-swiata/dzien-matki-w-polsce-i-na-swiecie-kiedy-obchodzimy-i-jaka-historia-swieta/7181/

https://portal.abczdrowie.pl/jak-obchodzony-jest-dzien-matki-na-swiecie/5