29 czerwca obchodzony jest Dzień Ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ustanowiony w 1927 roku przez Komisję Ratownictwa działającą przy Polskim Związku Pływackim w Siemianowicach. Święto ma na celu popularyzację idei ratownictwa wodnego. Z tej okazji ratownikom, instruktorom i wykładowcom Legionowskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego życzymy wielu sukcesów, dziękując za ich pracę, poświęcenie i zaangażowanie.
Na terenie powiatu legionowskiego funkcjonuje licząca kilkuset członków jednostka Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego z siedzibą w Zegrzu Południowym, która uzyskała samodzielność i osobowość prawną w 1999 roku, po likwidacji Stołecznego Wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
W 2002 roku z inicjatywy ratowników LWOPR rozpoczęła działalność pierwsza w Polsce „Pływająca Karetka Pogotowia Ratunkowego”. Dziś jej funkcje pełni nowoczesna łódź ratunkowa wyposażona zgodnie ze standardami karetki podstawowej, załogę stanowią sternik i dwóch ratowników medycznych z Pogotowia Ratunkowego. Wodna karetka pełni służbę od 1 maja do 31 października w systemie 12-godzinnym od 9.00 do 21.00.
W 2003 roku została utworzona Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza Legionowskiego WOPR, składająca się z ratowników z najwyższymi uprawnieniami. Grupa pracuje przez cały rok. Latem do jej zadań należy ratownictwo: medyczne, techniczne i poszukiwania podwodne, zimą ratownictwo lodowe. W okresie letnim dyżury ratownicze pełnione są w systemie 24- godzinnym w Bazie Ratowniczo-Szkoleniowej w Zegrzu. Ratownicy czuwają także na plażach. Zimą w każdą sobotę i niedzielę o bezpieczeństwo dba wyspecjalizowana drużyna wyposażona w poduszkowiec ratowniczy.
Działalnością dodatkową legionowskiego WOPR jest zabezpieczanie imprez sportowych i rekreacyjnych, odbywających się na Jeziorze Zegrzyńskim oraz organizacja szkoleń ratowników wodnych na stopnie motorowodne i KPP.