Obrazek z napisem Kino Otwarte "„Portret kobiety w ogniu”", na dole element graficzny - perforacja teśmy filmowej.
9 marca 2021

Kino Otwarte online - „Portret kobiety w ogniu”

W marcu, miesiącu pełnym atrakcji dedykowanych kobietom, w ramach cyklu KINO OTWARTE online Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie zaprasza na „Portret kobiety w ogniu” w reżyserii Céline Sciammy – film, którego scenariusz nagrodzono Złotą Palmą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. 
 
„Portret kobiety w ogniu”: seans online, 19 marca 2021 r., godz. 20.00 (seans bezpłatny, obowiązują zapisy)

UWAGA: film dla widzów od 16 r.ż.

Wprowadzenie do wspólnego seansu online przedstawi dziennikarka filmowa Magdalena Felis.
 
Osoby zainteresowane obejrzeniem filmu prosimy o przesłanie maila o treści: „PORTRET” na adres:  animacja@pik.legionowski.pl do 18.03.2021 r. Seans jest bezpłatny, jednak liczba widzów ograniczona. (Przed wysłaniem maila należy zapoznać się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS: https://pik.legionowski.pl/m-onas/m-pik/informacja-rodo.html).
 
Plakat zawierający informacje o wydarzeniu. Adres, godziny. Te informacje są podane w aktualności.
 
Koniec XVIII wieku. Do Bretanii z Paryża przybywa malarka Marianna, która ma za zadanie namalować portret przygotowywanej do aranżowanego małżeństwa arystokratki Heloizy. Musi to jednak robić w sekrecie, ponieważ przyszła panna młoda, zbuntowana przeciw przymusowemu zamążpójściu, nie zamierza pozować. 
 
„Sciamma (...) stworzyła wyciszony, cudownie spełniony, pełen niuansów, łagodności i namiętności obraz – porównywalny do najlepszych płócien barokowych mistrzów. (Bliżej Ekranu) 
 
„Nagrodzony w Cannes za scenariusz melodramat  Céline Sciammy ubiera w kostium ‒ akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku ‒ jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Ich wyrazicielkami są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Héloïse oraz jej portrecistka ‒ wyemancypowana Marianne. Intymna więź, jaka nieoczekiwanie rodzi się pomiędzy nimi, stanie się siłą zdolną przełamać niejedno tabu. Intymny, elegancki film  Sciammy przypomina białe płótno, z którego stopniowo wyłania się nasycony wszystkimi odcieniami emocji obraz skomplikowanych zależności. Reżyserka zderza ze sobą na ekranie kobiety różnych pokoleń i klas, pozwalając każdej z nich choćby na chwilę wyjść z narzuconej roli. Ta opowieść o intensywnej, zmysłowej chwili utrwalonej w dziele i wspomnieniach, o miłości i kobietach przekraczających swój czas jest także hołdem oddanym wszystkim zapomnianym artystkom, których twórczość od wieków skutecznie przemilcza kanon sztuki. Inspirowany malarstwem (m.in. przewrotne nawiązanie do słynnego obrazu Caspara Davida Friedricha), subtelny, ale też ognisty film  Sciammy to również pochwała kobiecego spojrzenia i jego imponujący manifest”. (opis festiwalowy)