Liceum już oficjalnie na swoim
21 września 2023
Liceum już oficjalnie na swoim

Społeczność szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym, szkoły założonej i prowadzonej przez Powiat Legionowski, z nowej siedziby korzysta już od początku września. Natomiast oficjalnego i uroczystego przekazania budynku do użytkowania dokonano 20 września.

W wydarzeniu zorganizowanym w nowo wybudowanym obiekcie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych ze starostą legionowskim Sylwestrem Sokolnickim i wójtem Gminy Nieporęt Sławomirem Maciejem Mazurem na czele. Stronę rządową reprezentowali starosta wołomiński Adam Lubiak oraz wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński. Z ramienia samorządu województwa mazowieckiego w spotkaniu uczestniczyli sekretarz marszałka województwa Emil Sawicki oraz radni sejmiku Anna Brzezińska i Michał Prószyński. Ponadto obecni byli powiatowi i gminni radni, reprezentanci szkół, służb oraz instytucji, nauczyciele i uczniowie.

W programie uroczystości znalazły się okolicznościowe przemówienia, przekazanie na ręce dyrektor Magdaleny Grodzkiej-Bulge symbolicznego klucza do szkoły, przecięcie wstęgi oraz występy artystyczne uczniów.

Kartka z kalendarza
Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym, którego utworzenie w 2019 roku było wspólną inicjatywą ówczesnego starosty legionowskiego Roberta Wróbla i wójta Gminy Nieporęt Sławomira Macieja Mazura, to pierwsza i jedyna szkoła ponadpodstawowa na terenie gminy Nieporęt. 28 marca 2019 roku uchwałą Rady Powiatu w Legionowie nr 47/V/19 w sprawie założenia Liceum Ogólnokształcącego w Stanisławowie Pierwszym powołano placówkę. Tego samego dnia podpisano stosowne porozumienie z Gminą Nieporęt. Od września 2019 r. liceum funkcjonowało, korzystając z pomieszczeń użyczonych przez Szkołę Podstawową im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. i czekając na swoją własną siedzibę. Budując tożsamość szkoły, 27 stycznia 2020 r. nadano jej imię wybitnego pisarza i futurologa Stanisława Lema, a 13 września 2021 r. sztandar. Jednocześnie trwał proces inwestycyjny związany z budową budynku liceum. Już 1 października 2020 r. podpisano umowę z wyłonioną w postępowaniu przetargowym firmą Przedsiębiorstwo Projektowo-Budowlane EKOBUD s.c. Ewa i Remigiusz Owczarek na realizację dokumentacji projektowej inwestycji. Decyzja pozwolenie na budowę nr 1645/21 została wydana 29 września 2021 r. 30 marca 2022 r. wybrany w przetargu wykonawca, firma Arcus Technologie Sp. z o.o., został wprowadzony na teren budowy, zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie wyżej wspomnianej Szkoły Podstawowej, i rozpoczął prace. Półtora roku później zostały one zakończone.

Nowocześnie i funkcjonalnie
Dwukondygnacyjny gmach w kształcie litery „L” ma powierzchnię 1540 m². Znajduje się w nim osiem większych sal dydaktycznych i cztery mniejsze, a także szatnia, biblioteka, sala do ćwiczeń siłowych z szatnią i łazienką, pokój nauczycielski, pomieszczenia administracyjno-biurowe, toalety (w tym dwie dla osób z niepełnosprawnościami), serwerownia, kotłownia, pomieszczenia gospodarcze i magazynowe oraz obszerny hol z przeznaczeniem na spotkania i uroczystości dla społeczności szkolnej. Obiekt wyposażono w windę, co sprawia, że jest on całkowicie wolny od barier architektonicznych. Teren wokół został zagospodarowany zielenią.
 

Wspólnymi siłami
Całkowity koszt inwestycji zamknął się w kwocie 21 235 275,35 zł. Realizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia, którego udzielili: Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – 17 000 000,00 zł; Gmina Nieporęt – dotacja w łącznej wysokości 1 370 209,37 zł, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – 1 000 000,00 zł, Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego – 300 000,00 zł na zakup sprzętu teleinformatycznego oraz pracowni chemicznej i sali do ćwiczeń siłowych.