Październik miesiącem AAC
15 października 2021
Październik miesiącem AAC

Od 2007 roku październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Alternatywnych i Wspomagających Metod Komunikacji.

Świat coraz bardziej otwiera się na potrzeby osób niepełnosprawnych. Jako społeczeństwo kojarzymy już pojęcia takie jak „autyzm”, „zespół Downa”, „Mózgowe Porażenie Dziecięce”, ale czy potrafimy spośród tych osób wyodrębnić grupę ludzi niemówiących? W październiku chcemy mówić o wszystkich osobach, które do porozumiewania się nie mogą wykorzystywać mowy. Październik to Międzynarodowy Miesiąc Alternatywnych i Wspomagających Metod Komunikacji. Hasło tegorocznej akcji ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Komunikacji Wspomagającej i Alternatywnej (ISAAC), a przetłumaczone przez polskie Stowarzyszenie „Mówić bez Słów”, brzmi: „Wyjdź, zabierz głos i przebij się w odradzającym się świecie”.

My dziś próbujemy się przebić. Próbujemy opowiedzieć ludziom, jak można porozumiewać się, nie mówiąc. Pokazać, jak robią to nasze dzieci z Przedszkola Specjalnego w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. Da się rozmawiać za pomocą obrazków, gestów. Niech nikogo nie zadziwiają książki do komunikacji, komunikatory i mówiące tablety w rękach naszych podopiecznych. Chcemy, aby nasze dzieci miały partnerów do komunikacji. Chcemy przygotować świat na rozmowę z nimi. Dlatego co roku PZSiPS wspólnie z Fundacją „Promień słońca”, w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego, organizuje dedykowaną akcję, starając się zaangażować w nią dzieci z innych placówek oraz organizacje, instytucje i media z terenu powiatu.

W tym roku dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli i szkół będą od naszych terapeutów podczas warsztatów dziennikarskich uczyły się, jak mogą komunikować się osoby niemówiące. Będziemy wspólnie tworzyć gazetę o AAC (skrót od angielskiej nazwy Augumentative and Alternative Communication) i przygotujemy dzieci do tego, aby potrafiły zdobytą wiedzę przekazać dalej.

Liliana Sadowska
Przedszkole Specjalne w PZSiPS w Legionowie

Fot. PZSiPS w Legionowie