Powiatowy Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jerzego Siwińskiego od lat współpracuje ze szkołą w Soest w Niemczech i trudno sobie wyobrazić rok szkolny bez polsko–niemieckiej wymiany młodzieży. Również w tym roku, w dniach od 9 do 13 września, młodzież obu szkół uczestniczyła w pięciodniowych warsztatach w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Były to warsztaty tematyczne z obszaru edukacji międzykulturowej i obywatelskiej.
Najważniejszym celem spotkania było wspólne poznanie się uczniów. Cel udało się osiągnąć między innymi dzięki dobrze przygotowanym i przeprowadzonym warsztatom oraz świetnie dobranym zadaniom. Wszyscy świetnie się bawili, rozumieli i wzajemnie się poznawali. Obie grupy były nierozłączne, również wieczorami i w czasie wolnym, dużo ze sobą rozmawiano oraz wspólnie organizowano ogniska, gry w piłkę i wieczorne zabawy. Uczniowie byli oczarowani urokliwą wsią Krzyżowa i kompleksem odnowionych budynków pałacowo – folwarcznych, w których obecnie mieści się Dom Spotkań Młodzieży, centrum konferencyjne oraz Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Bardzo ciekawa jest historia tego miejsca. Uczniowie poznali ją podczas wycieczki z przewodnikiem i topograficznych podchodów.
Fundację „Krzyżowa” powołano 30 lat temu, kilka miesięcy po symbolicznej polsko-niemieckiej Mszy Pojednania, która odbyła się 12 listopada 1989 r. z udziałem ówczesnego premiera rządu RP Tadeusza Mazowieckiego oraz kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Inicjatorami utworzenia Fundacji byli Polacy i Niemcy, ludzie różnych wyznań, których łączyły dążenie do przezwyciężania podziałów wynikających z sytuacji politycznej po drugiej wojnie światowej oraz pragnienie rozwijania w Europie relacji opartych na wzajemnym szacunku, dialogu i gotowości do pojednania.
Spotkanie było finansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży i Powiatu Legionowskiego.
Joanna Dmoch/PZSP w Legionowie