Święto Niepodległości w powiecie
15 listopada 2021
Święto Niepodległości w powiecie

We wszystkich gminach powiatu legionowskiego zorganizowano uroczyste obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Legionowie świętowanie rozpoczęto mszą świętą w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP, po której nastąpił przemarsz pod pomnik marsz. Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły wiązanki. Powiat Legionowski reprezentowali przewodniczący Rady Powiatu Leszek Smuniewski, wicestarosta Konrad Michalski, członek Zarządu Przemysław Cichocki oraz radny Zenon Kuska. W ramach nieoficjalnej części obchodów odbyła się 8. edycja Festiwalu Gęsiny. W programie imprezy znalazły się koncert najpiękniejszych piosenek z lat 20., musical dla dzieci, spektakl iluzji oraz występ kabaretu „Ciach”. Bez wątpienia największą atrakcją okazała się degustacja rosołu z gęsi.

Serockie obchody zainaugurowano uroczystą sesją Rady Miejskiej. Następnie w kościele pw. ZNMP odprawiono mszę świętą z udziałem pocztów sztandarowych, a potem uroczystości przeniosły się na rynek, gdzie miały miejsce Apel Pamięci w obecności Kompanii Honorowej CSŁiI w Zegrzu oraz pokaz sprzętu wojskowego. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą poległych i pomordowanych w walkach za Ojczyznę. W imieniu Powiatu Legionowskiego osobiście uczynili to starosta Sylwester Sokolnicki, radna Anna Gajewska oraz radny Mariusz Śledziewski. W programie obchodów znalazł się także koncert niepodległościowy „Jeszcze Polska nie zginęła – kobiecym głosem o niepodległości”, który zorganizowano 14 listopada.

Gmina Nieporęt odzyskanie niepodległości świętowała już 10 listopada. W planie obchodów znalazły się Piknik Historyczny z pokazem mody z lat 20. oraz prezentacją sprzętu wojskowego i broni, msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Apel Pamięci Oręża Polskiego w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, wystawionej przez 9. Brygadę Wsparcia Dowodzenia DGRSZ W Białobrzegach, a także złożenie kwiatów pod pomnikiem na Placu Wolności z udziałem 2 Szwadronu 11 Pułku Ułanów Legionowych. Z ramienia Powiatu Legionowskiego udział w uroczystościach wzięli wiceprzewodniczący Rady Robert Wróbel oraz radni Agnieszka Powała i Wiesław Smoczyński. Dzień później na sportowo świętowali uczestnicy V Biegu Niepodległości, który połączono ze złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych za Ojczyznę, znajdującą się w kościele pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym.

Fot. UG Nieporęt

Gmina Wieliszew rocznicę odzyskania wolności świętowała już 10 listopada podczas XXI Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich. Następnego dnia odprawiono mszę święta w kościele św. Bartłomieja Apostoła oraz delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiar Wojen na placu ks. Jana Trzaskomy w Janówku podczas uroczystości z udziałem Wojska Polskiego. Powiat Legionowski reprezentował wiceprzewodniczący Rady Mirosław Kado. W Wieliszewie zorganizowano także wydarzenie pod nazwą „103. Urodziny Polski”, w trakcie którego wypuszczono balony z niepodległościowym przesłaniem, oraz koncert wokalno-instrumentalny pt. „Pejzaż Polski”.

W gminie Jabłona obchody Święta Niepodległości zainaugurowano 9 listopada meczem towarzyskim amatorskiej drużyny siatkarskiej „Gramy dla Niepodległej”. Dzień później patriotyczny program artystyczny zaprezentowały dzieci z Przedszkola Gminnego w Jabłonnie, odbył się także bieg „Jabłonna dla Niepodległej”, a w Skierdach zorganizowano spotkanie z historykiem dr. Piotrem Oleńczakiem pt. „103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości” oraz wystawę historyczną "W drodze do Niepodległej". 11 listopada główne obchody miały miejsce w Chotomowie - msza święta w intencji Ojczyzny oraz uroczystości pod pomnikiem pamięci poległych i pomordowanych w latach 1939 – 1945. Wziął w nich udział członek Zarządu Powiatu Grzegorz Kubalski. W programie znalazła się także akcja „Niepodległa do Hymnu”, w ramach której odśpiewano w samo południe Mazurek Dąbrowskiego.

 

Fot. główne - UMiG Serock