Szkolenia poligonowe, ćwiczenia na terytorium gmin, z których pochodzą żołnierze, rozwijanie umiejętności bojowych i kompetencji przeciwkryzysowych – to Cię czeka u mazowieckich terytorialsów, jeśli podejmiesz wyzwanie i weźmiesz udział w jednym z 6 szkoleń dla nowych ochotników.
Kolejny rok w 5. Mazowieckiej Brygadzie OT to czas intensywnych szkoleń, podnoszenia kompetencji i rozrastania się brygady. Już niebawem ruszy pierwsze szkolenie nowych ochotników, którzy zostali powołani do służby 10 grudnia, a od pierwszego dnia ferii zimowych będą kontynuować „szesnastkę”. W 2022 r. dla nowych ochotników zaplanowano aż 6 terminów szkoleń, by każdy ochotnik mógł wybrać najbardziej dogodny dla siebie czas na odbycie szkolenia wojskowego.
W kalendarzu szkoleniowym na rok 2022 nie zabraknie szkoleń indywidualnych, specjalistycznych oraz zgrywających prowadzonych w trybie weekendowym, które będą odbywać się zarówno w koszarach, jak i w stałych rejonach odpowiedzialności. Ich celem jest budowanie i doskonalenie umiejętności bojowych żołnierzy OT.
Rok 2022 zapowiada się bardzo intensywnie z powodu liczby szkoleń przeznaczonych dla nowych ochotników. W sumie odbędzie się ich łącznie 12, w tym 6 szkoleń podstawowych, tzw. „szesnastek”, oraz 6 wyrównawczych dla żołnierzy rezerwy. Pierwsze powołanie do służby w tym roku odbędzie się 25 lutego. Kolejne ruszy 13 maja w Ciechanowie. Następne „szesnastki” dla osób, które chcą wstąpić w szeregi 5. MBOT, zaplanowane są w terminach: 01-16.07, 02-17.09, 01-22.10, 18.11-02.12. W tych samych terminach rozpoczną się również szkolenia dla żołnierzy rezerwy, które potrwają 8 dni.
Mieszkańcy północnego Mazowsza, którzy są zainteresowani służbą w szeregach 5. MBOT, pierwsze kroki powinni kierować do jednej z Wojskowych Komend Uzupełnień – w Ciechanowie, Ostrołęce, Wyszkowie, Siedlcach, Mińsku Mazowieckim, na warszawskim Śródmieściu oraz Pradze. Wniosek o powołanie do służby można również złożyć przez Internet poprzez platformę ePUAP. Inną opcją jest skorzystanie z pomocy rekruterów 5. MBOT, do których kontakty znajdują się na stronie https://www.wojsko-polskie.pl/5bot/.
WOT to powszechna i ochotnicza służba wojskowa. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto pomyślnie przejdzie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem OT. Podstawowe wymagania to m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletność, niekaralność, niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nieposiadanie przydziału kryzysowego.
Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to przede wszystkim dobra inwestycja zarówno w rozwój osobisty, jak i zawodowy. WOT oferuje atrakcyjne kursy oficerskie, podoficerskie, specjalistyczne, możliwość zdobycia cennych doświadczeń i nowych kwalifikacji przydatnych również w życiu prywatnym, a także udział w ciekawych szkoleniach z użyciem nowoczesnego sprzętu. Dużym atutem WOT jest możliwość pogodzenia służby wojskowej z życiem zawodowym i rodzinnym.