Żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w okresie przedświątecznym (od 21 do 24 grudnia) zorganizują wideo połączenia pomiędzy osobami starszymi przebywającymi w szpitalach i placówkach opiekuńczych oraz kombatantami a ich rodzinami i bliskimi.
Projekt „Łączymy na święta” odpowiada na potrzeby seniorów, którzy z powodu choroby lub izolacji mają ograniczony kontakt z rodziną i bliskimi. Wsparciem wojska w ramach tego projektu zostaną objęte osoby starsze, które przebywają w szpitalach, w tym na oddziałach covidowych i onkologicznych oraz w Domach Pomocy Społecznej, a także kombatanci. Dzięki wsparciu żołnierzy będą oni mogli spotkać się z najbliższymi poprzez wideo połączenia.
Oferta wsparcia jest skierowana bezpośrednio do seniorów, ale też szpitali, w tym tych z oddziałami covidowymi oraz onkologicznych i placówek opiekuńczych. Żołnierze WOT w najbliższych dniach będą się kontaktować z tymi placówkami w celu ustalenia ich potrzeb. Wsparcie w ramach akcji „Łączymy na święta” można też zamówić osobiście poprzez kontakt z numer infolinii 800-100-115 lub przesłanie wiadomości na adres pomocwot@mon.gov.pl.
Działania przeciwepidemiczne wiążą się z koniecznością ścisłej izolacji części najciężej chorych oraz osób szczególnie narażonych na zakażenie. Wiele z tych osób to osoby starsze, które nie dysponują kompetencjami i wyposażeniem umożliwiającym nawiązanie i utrzymanie kontaktu z rodziną. Taki kontakt jest szczególnie pożądany, gdyż wzmacnia wolę walki z chorobą, zapobiega poczuciu osamotnienia i wzmacnia psychicznie, zwłaszcza w czasie Świąt Bożego Narodzenia, które w naszej tradycji mają szczególnie rodzinny charakter. Nikt nie rozumie tego lepiej niż żołnierze – weterani, którzy wiele takich świąt spędzili z dala od swoich rodzin. Stąd pomysł uruchomienia akcji „Łączymy na święta”. To kolejna aktywność wojska w ramach operacji „Trwała Odporność”, której celem jest ograniczanie skutków transmisji koronawirusa i wsparcie walki państwa.
Aktualna sytuacja związana z pandemią koronawirusa doświadcza wielu ludzi. Zmusza osoby narażone na zachorowanie, osoby ciężko chore, nierzadko osoby starsze do ścisłej izolacji. Gdy osoby te odizolowane są od rodziny ze względu na pobyt w szpitalu czy też po prostu „zamknięte” są we własnym domu, samotność doskwiera im szczególnie dotkliwie. Jeszcze bardziej dotkliwie odczuwają samotność osoby, które utraciły rodziny, po utracie rodziny podupadły na zdrowiu oraz takie, które w tej ciężkiej sytuacji mają trudności w nawiązaniu nowych relacji. Żołnierze 5. MBOT umożliwią takim właśnie osobom kontakt i możliwość zobaczenia bliskich dzięki sieci internetowej.