AKTUALIZACJA - JEST ZGODA NFZ:
Dyrektor Mazowieckiego Oddziału NFZ w Warszawie, po przeprowadzeniu analizy zgłoszonych Punktów Szczepień Powszechnych, szczególnie w kontekście dotychczasowych doświadczeń w realizacji Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 na terenie województwa, zdecydował o utworzeniu nowych Punktów Szczepień Powszechnych i przekazał ich listę Wojewodzie Mazowieckiemu. 26 kwietnia otrzymano pozytywną decyzję Wojewody Mazowieckiego w zakresie utworzenia punktu szczepień powszechnych w legionowskiej Lodowej Arenie, tworzonego przez Zespół Opieki Zdrowotnej "Legionowo" Spółka z o.o. Punkt zostanie uruchomiony w terminie uzgodnionym z Odziałem Wojewódzkim NFZ.
Aby przyspieszyć tempo szczepień przeciwko COVID-19, administracja rządowa zaapelowała do samorządów o tworzenie Punktów Szczepień Powszechnych. Napłynęło 686 zgłoszeń z całej Polski. Po weryfikacji zaakceptowano 471 punktów, które dołączą do ponad 6,5 tysiąca już istniejących w kraju. Miasto Legionowo także odpowiedziało na ten apel i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie Punkt Szczepień Powszechnych powstanie w legionowskiej Lodowej Arenie przy ul. Parkowej 27.
Wspólnymi siłami
Powstanie Punktu Szczepień Powszechnych w Legionowie jest możliwe dzięki współpracy Miasta Legionowo, KZB Legionowo sp. z o.o. oraz podległego Powiatowi Legionowskiemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej „Legionowo” sp. z o.o., które połączyły siły, aby zrealizować to przedsięwzięcie.
2 kwietnia legionowski ratusz wystąpił do wojewody mazowieckiego o zgodę na utworzenie punktu szczepień przeciwko COVID-19 w legionowskiej Lodowej Arenie. Ta propozycja uzyskała zgodę, znalazła się na liście punktów szczepień powszechnych, a 21 kwietnia odbyła się na miejscu wizytacja przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie spełnienia wymogów określonych dla punktu szczepień, w wyniku której 26 kwietnia wydana została pozytywna decyzja. Dla mieszkańców powiatu uruchomienie punktu oznacza, że nie będą musieli czekać na odległy termin szczepienia ani pokonywać kilkudziesięciu lub kilkuset kilometrów, aby je przyjąć.
Dobra organizacja i bezpieczeństwo
Punkty Szczepień Powszechnych tworzone są według jednolitych standardów rządowych. Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa. Punkt szczepień masowych powinien spełniać określone warunki sanitarno-epidemiologiczne. W Legionowie wybór padł na Lodową Arenę, zarządzaną przez miejską spółkę KZB Legionowo, bo infrastruktura obiektu pozwala na swobodne przemieszczanie się oraz zachowanie dystansu osób oczekujących na szczepienie oraz tych, którzy po szczepieniu poddawani są obserwacji. Punkt będzie działał w oparciu o dwa gabinety szczepień działające jednocześnie i będzie czynny od wtorku do soboty włącznie. Szacuje się, że każdego dnia zaszczepionych tu może zostać od 300 do 500 pacjentów, ale wszystko zależy od liczby dawek zaproponowanych do przekazania przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych w ramach systemu dystrybucji szczepionek. Szczepienia na podstawie umowy współpracy jednostek samorządu terytorialnego z podmiotem leczniczym będą realizowane przez ZOZ „Legionowo”. Badanie kwalifikacyjne będzie przeprowadzać lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny. Szczepionka w każdym przypadku podana zostanie przez pielęgniarkę z potwierdzonymi uprawnieniami do wykonywania szczepień.
Punkty badań i stanowiska szczepień będą na bieżąco dezynfekowane. Procedura bezpieczeństwa ma być realizowana przez personel po każdej zaszczepionej osobie. Raz na godzinę wykonywana będzie przerwa, podczas której dezynfekowane będą elementy często dotykane przez pacjentów - klamki, poręcze, oparcia krzeseł, podłoga w poczekalni. Pacjenci korzystający z punktu będą zobowiązani nosić maseczki ochronne zakrywające usta i nos, odkażać dłonie oraz zachować dystans min. 1,5 m. Za sterowanie ruchem i pilnowaniem przestrzegania zasad bezpieczeństwa będzie odpowiedzialny miejski samorząd, który skorzysta z pomocy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej.
Na szczepienie będą mogły zapisać się osoby z aktywnymi e-skierowaniami. Wraz ze wzrostem dostępności szczepionek oraz terminów szczepień możliwa będzie rejestracja i szczepienie pacjentów zgłaszających się bezpośrednio do punktu. Każda zainteresowana szczepieniem osoba będzie mogła zapisać się telefonicznie poprzez zadedykowany w tym celu przez Urząd Miasta specjalny numer telefonu. Dodatkowo można będzie się zapisać przez infolinię 989, poprzez SMS o treści SzczepimySie na numer +48 664 908 556 lub przez Internetowe Konto Pacjenta. Do punktu najlepiej będzie przyjść z już wypełnionym kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego, który można pobrać w Internecie.
Najważniejsze są sprawna koordynacja działań i zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom. To priorytety i w oparciu o konieczność ich realizacji działają organizatorzy legionowskiego punktu. Nie ulega wątpliwości, że to dla nich duże i wymagające przedsięwzięcie, ale, jak zapewniają, dysponują niezbędnymi zasobami lokalowymi i materialnymi oraz personelem, aby profesjonalnie i skutecznie sprostać wszelkim wymaganiom oraz potrzebom związanym z uruchomieniem punktu.
Fot. Urząd Miasta Legionowo