1 sierpnia we wszystkich gminach powiatu legionowskiego odbyły się uroczyste obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
O godzinie „W” w całej Polsce zawyły syreny strażackie. Samochody zatrzymały się, przechodnie stanęli w zadumie nad losem walczących i poległych w Powstaniu Warszawskim.
Legionowo było, poza Warszawą, jedynym miastem, w którym wybuchło powstanie. O godzinie 17.00 władze samorządowe, przedstawiciele środowisk kombatanckich, organizacji i instytucji oraz mieszkańcy zgromadzili się przy Pomniku Polski Walczącej na rondzie AK, aby złożyć kwiaty. Obchody zakończyła Msza święta w intencji Ojczyzny, celebrowana w kościele garnizonowym.
Nieporęckie obchody rozpoczęły się na Placu Wolności, przy tablicy upamiętniającej mieszkańców gminy – żołnierzy Armii Krajowej III Batalionu I Rejonu „Marianowo–Brzozów” VII Obwodu „Obroża”, zamordowanych przez hitlerowców w 1944 roku. Wiązanki złożono także na grobach żołnierzy AK na cmentarzu parafialnym i w lesie nieporęckim, gdzie zostali rozstrzelani.
Serocczanie zebrali się na rynku pod tablicą upamiętniającą poległych w walkach o wolność Ojczyzny. Odczytano wspomnienia uczestników wydarzeń sprzed siedemdziesięciu sześciu lat, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Pieśni okolicznościowe w wykonaniu Natalii Woźniak z zespołu InCanto oraz Msza święta zakończyły obchody. W uroczystościach udział wziął starosta legionowski Sylwester Sokolnicki (fot. powyżej).
Uroczystości w Jabłonnie odbyły się przy obelisku upamiętniającym żołnierzy 3. Kompanii I Batalionu 1. Rejonu "Marianowo-Brzozów" na granicy Chotomowa i Legionowa oraz na skwerze „Alfy” i „Skiby”. Towarzyszył im VIII Rajd Rowerowy Powstania Warszawskiego.
W Wieliszewie uroczystości rozpoczęto Mszą świętą, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą żołnierzy AK. Wiązanki złożono także na mogile Jana Lący na wieliszewskim cmentarzu oraz przy pomniku w miejscu straceń na Nowopolu w Michałowie-Reginowie. Obchody zakończył koncert galowy laureatów eliminacji IV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej.
Kwiaty pod pomnikiem Polski Walczącej w Legionowie złożyli (od lewej): przewodniczący Rady Powiatu w Legionowie Leszek Smuniewski, członek zarządu Powiatu Przemysław Cichocki oraz radny Rady Powiatu Zenon Kuska