W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego
2 sierpnia 2021
W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego

1 sierpnia we wszystkich gminach powiatu legionowskiego odbyły się uroczyste obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

O godzinie „W” w całej Polsce zawyły syreny strażackie. Samochody zatrzymały się, przechodnie stanęli w zadumie nad losem walczących i poległych w Powstaniu Warszawskim.

Legionowo było, poza Warszawą, jedynym miastem, w którym wybuchło powstanie. Tutejsze uroczystości zorganizowano przy kwaterze wojennej na legionowskim cmentarzu, przy obelisku upamiętniającym żołnierzy 3. Kompanii I Batalionu 1. Rejonu „Marianowo-Brzozów” oraz przy pomniku poległych harcerzy Szarych Szeregów na osiedlu Batorego, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. O godzinie 17.00 władze samorządowe, przedstawiciele środowisk kombatanckich, organizacji i instytucji oraz mieszkańcy zgromadzili się przy pomniku Polski Walczącej na rondzie AK, gdzie odczytano Apel Poległych, oddano salwy honorowe oraz delegacje złożyły wiązanki. Powiat Legionowski reprezentowali radni Michał Kobrzyński i Jacek Szczepański. Obchody zakończyła Msza święta w intencji Ojczyzny, celebrowana w kościele garnizonowym. Wydarzeniem towarzyszącym była rodzinna gra miejska „Godzina W”.

Nieporęckie obchody zorganizowano na Placu Wolności, przy tablicy upamiętniającej mieszkańców gminy – żołnierzy  Armii Krajowej III Batalionu I Rejonu „Marianowo–Brzozów” VII Obwodu „Obroża”, zamordowanych przez hitlerowców w 1944 roku. Wiązanki złożono także na grobach żołnierzy AK i Bronisława Tokaja na cmentarzu parafialnym oraz w lesie nieporęckim, gdzie żołnierze zostali rozstrzelani. Uroczystości zakończono Mszą świętą w intencji Ojczyzny.

Serocczanie zebrali się na rynku pod tablicą upamiętniającą poległych w walkach o wolność Ojczyzny – odśpiewano pieśni patriotyczne, a delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Powiat Legionowski reprezentowali starosta Sylwester Sokolnicki oraz radny Rady Powiatu Mariusz Śledziewski. Msza święta zakończyła obchody. Wydarzeniem towarzszącym były skoki spadochronowe w hołdzie powstańcom, zorganizowane przez Aeroklub Warszawski.

Uroczystości w gminie Jabłonna odbyły się przy obelisku upamiętniającym żołnierzy 3. Kompanii I Batalionu 1. Rejonu "Marianowo-Brzozów", na granicy Chotomowa i Legionowa, oraz na skwerze „Alfy” i „Skiby”, a także podczas nabożeństwa za Ojczyznę w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Rajszewie. Powiat Legionowski reprezentował radny Rady Powiatu Piotr Choroś. Obchodom towarzyszyły gry terenowa i patriotyczna, widowisko muzyczne w wykonaniu Teatru Piosenki „Baczyński – Nowe Pokolenie”, występ zespołu „Moderato” oraz ognisko i wspólne śpiewanie pieśni powstańczych.

W Wieliszewie uroczystości rozpoczęto Mszą świętą, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą żołnierzy AK. Wiązanki złożono także na mogile Jana Lący na wieliszewskim cmentarzu oraz przy pomniku w miejscu straceń na Nowopolu w Michałowie-Reginowie. Powiat legionowski reprezentował członek Zarządu Powiatu Artur Stankiewicz. Obchodom tradycyjnie towarzyszył Ultramaraton Powstańca. Kilkuset biegaczy oddało hołd powstańcom, przebiegając trasę 63 km – po jednym kilometrze za każdy dzień powstania. Ponadto w przededniu rocznicy mieszkańców zaproszono do udziału w rodzinnych warsztatach z poezją i przyrodą w tle oraz koncercie „Baczyński/Zagórny” w wykonaniu Joanny i Romualda Vorbrodt oraz Pawła Łęczuka.