Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku (LUTW), jak wszystkie placówki edukacyjne, zmienił sposób działania na zdalny. Odbyło się to bez większej szkody dla oferty, która nadal jest bogata i ciekawa.
Ze względu na fakt, iż słuchacze uczelni należą do grupy najbardziej narażonych na zakażenie, zajęcia z bezpośrednim udziałem studentów zostały zawieszone. Władze uczelni znalazły jednak sposób, aby kontynuować naukę. Już w kwietniu uruchomiono Wirtualny Uniwersytet Trzeciego Wieku, jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w kraju. Wykłady, prelekcje oraz warsztaty tematyczne realizowane są przez Internet. Wykładowcy i prelegenci nagrywają wystąpienia w salach wykładowych uczelni, a następnie są one emitowane w Legionowskiej Telewizji Kablowej oraz na stronie internetowej LUTW – www.lutw.net. Uruchomiono także zajęcia online „na żywo”.
Oprócz wdrożonych w pierwszej kolejności wirtualnych zajęć z języka angielskiego, warsztatów komputerowych, warsztatów kulinarnych, zaplanowano także prelekcje krajoznawcze o regionie, powiecie i mieście, warsztaty origami, pokazy ćwiczeń dla seniorów, a także teleporady lekarzy i fizjoterapeutów oraz całą gamę porad i informacji kulturalnych dla seniorów.
Na stronach Uniwersytetu publikowane są także bieżące komunikaty Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jak również decyzje podejmowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Wojewodę Mazowieckiego.
Uruchomiono również senioralny bezpłatny telefon zaufania 500-683-354, czynny w poniedziałek w godz. 10.00-12.00 oraz w czwartek w godz. 17.00-19.00.
Seniorzy mogą kontaktować się z uniwersytetem bezpośrednio u dyżurnych w sekretariacie LUTW, który jest czynny w poniedziałki, czwartki i piątki w godzinach 10.00-13.00. Możliwy jest także kontakt telefoniczny - 22 784 05 15 oraz mailowy - uniwersytet.lutw@wp.pl.