Zapisy na badania tarczycy
13 lipca 2023
Zapisy na badania tarczycy

Wystartowały zapisy na bezpłatne badania krwi w kierunku chorób tarczycy. Skorzystać z nich mogą mieszkanki powiatu legionowskiego z Legionowa, Jabłonny i Wieliszewa w wieku 18-75 lat. Na realizację akcji Powiat Legionowski pozyskał dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla Zdrowia Kobiety 2023”. Badania wykonywane będą w trzech lokalizacjach: Przychodnia Lekarska Puls, Aleja 1 Dywizji Zmechanizowanej 16 w Legionowie; NZOZ Ber-Med., ul. Niepodległości 85 w Wieliszewie oraz NovuMed, ul. Wenecka 18 w Jabłonie. Informacje i zapisy: 800 808 006 oraz 731 541 455. Liczba miejsc ograniczona.

Program profilaktyki chorób tarczycy wśród kobiet w wieku od 18 do 75 lat w powiecie legionowskim ma na celu podniesienie świadomości na temat chorób tarczycy oraz przeprowadzenie badań laboratoryjnych krwi TSH, FT3 i FT4 wraz z konsultacją lekarską.

Rozpoznanie zaburzeń pracy tarczycy opiera się głównie na objawach klinicznych oraz badaniach laboratoryjnych poziomów TSH oraz tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3) w surowicy krwi. Wśród chorób tarczycy najczęściej występują: niedoczynność, nadczynność, zapalenie tarczycy typu Hashimoto, wole tarczycowe i guzki tarczycy, które mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu. Ponad 60% kobiet z zaburzeniami pracy tarczycy nie jest świadoma tego faktu. Im wcześniej uda się wykryć nieprawidłowości, tym skuteczniej i szybciej można wprowadzić leczenie.