Obrazek przedstawia czarne logo Festiwalu Szaniawskiego - połączenie zagla i stalówki oraz napis IV Edycja Festiwal  Szaniawskiego Legionowo
27 listopada 2021, godz. 18:00 - 20:00
Nieobecność Szaniawskiego panel dyskusyjny z prezentacjami medialnymi
Miejsce, ulica: sala w MOK Legionowo, ul. Norwida 10

Nieobecność Szaniawskiego - dwie tezy o zapomnianym twórcy
panel dyskusyjny z prezentacjami medialnymi

wstęp - zaproszenia dostępne w MOK Legionowo od 2 XI 2021

Pierwszy dzień festiwalu to prezentacja muzycznego spektaklu o Mirze Zimińskiej, ale nie on stanowi tej edycji Festiwalu Szaniawskiego sedno. Jak i podczas poprzednich edycji odniesiemy się do jego twórczości bezpośrednio, biorąc ją na tapetę i twórczo analizując. Uczynimy to drugiego dnia festiwalu, kiedy w kameralnej sali legionowskiego MOK podejmiemy temat nieobecności Szaniawskiego we współczesnym obiegu kultury. Czy nieobecność ta jest efektem złośliwego i nagannego pomijania twórcy przez opiniotwórcze centra? Czy jego dzieło domagałoby się więcej uwagi - i więcej popularyzacji?
Czy też odwrotnie - Szaniawski jest i tak obecny i w teatrach, i w mediach, choć marginalnie, ale w tym właśnie stopniu, na jaki jego utwory zasługują; są bowiem przestarzałe, nie przystające do współczesnych problemów, anachroniczne, niezdolne do samodzielnego bytu w splocie wydarzeń i wyzwań czyhających na dzisiejszego odbiorcę i wytwórcę sztuki.
Czy zatem nieobecność Szaniawskiego jest uzasadniona charakterem jego twórczości, czy niechętnym jej pomijaniem przez teatry i media? Czy jest go za mało - czy za dużo? Te dwie tezy zostaną poddane ocenie podczas spotkania w legionowskim MOK, na które serdecznie zapraszamy.