Na zdjęciu orydynator Oddziału Okulistyki doktor Mateusz Tłustochowicz w otoczeniu sprzętu do badania i operowania oczu.
7 lutego 2022

Wywiad z kierownikiem Oddziału Chirurgii Okulistycznej i informacje dla pacjentów

O możliwościach diagnostycznych i leczniczych Oddziału Okulistyki Chirurgicznej legionowskiego szpitala rozmawiamy z jego kierownikiem dr n. med. Mateuszem Tłustochowiczem.

Jakie są Pana zdaniem największe wyzwania dla Oddziału?
Szpital wojskowy w Legionowie jest filią szpitala „na Szaserów”, czyli Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, ul. Szaserów 128. Odział Chirurgii Okulistycznej naszego szpitala jest ściśle połączony z Kliniką Okulistyki dowodzoną przez płk. prof. dr n. med. M. Rękasa. Od przeszło 20 lat mam okazję współpracować z Profesorem, tworzyć nowy wymiar okulistyki w Polsce. Dzięki temu uważam, że jestem merytorycznie przygotowany do wyzwań zawodowych. Stała, bliska współpraca z Kliniką i całym szpitalem WIM pozwala na swobodny przepływ pacjentów, poszerzanie diagnostyki i wspólny proces leczniczy. Wszystkie oferowane przez Oddział Chirurgii Okulistycznej WIM Legionowo badania, procedury, zastrzyki (tak zwane potocznie „iniekcje do oka”), operacje są refundowane z NFZ ( „na ubezpieczenie”). Nie ma dopłat, współfinansowania przez chorego.

Otrzymałem od przełożonych zadanie przeniesienia i dopasowania do warunków miejscowych najwyższych standardów medycznych wdrażanych od lat w wojskowej ochronie zdrowia. Zadanie jest i teoretycznie proste, i praktycznie trudne z wielu powodów. W mojej ocenie najważniejsi są ludzie, zespół doświadczonych profesjonalistów, którzy zapewnią mieszkańcom regionu diagnostykę i leczenie na światowym poziomie.

Żaden zespół nie osiągnie maksimum możliwości, jeżeli nie będzie miał do tego warunków. Szczęśliwie dla wszystkich stron dysponujemy nowoczesnym, pierwszorzędnie wyposażonym, pachnącym nowością oddziałem, który zapewni chorym wszelkie udogodnienia, począwszy od systemu rejestracji, poprzez specjalistyczne badania, operacje narządu wzroku, na sali pooperacyjnego nadzoru kończąc.

Jaki jest zakres świadczeń udzielanych w Oddziale?
W naszym oddziale zapewniamy zdecydowaną większość dostępnych na rynku badań okulistycznych (badania rogówki, soczewki, ciała szklistego, siatkówki, nerwu wzrokowego).

Jakie zabiegi są tu wykonywane?
Na bloku operacyjnym usuwamy zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z mikrocięć (standardowo w oku robimy dwa nacięcia – 2,2mm i 1 mm; zastosowanie tak małych nacięć nie wymaga zakładania szwów na oko). Wszczepiamy soczewki największych producentów z USA, Japonii i Wielkiej Brytanii. Oprócz soczewek jednoogniskowych używamy także soczewek korygujących astygmatyzm, tak zwanych soczewek torycznych, które od niedawna dostępne są w refundacji NFZ.

W trakcie mniejszych procedur podajemy leki do wnętrza gałki ocznej w osobnej sali zabiegowej. Najprościej opisując, robimy zastrzyki w oko. W ten sposób lek dostaje się wprost do narządu, który ma leczyć. Dotyczy to głównie pacjentów objętych programem lekowym AMD (starczego zwyrodnienia plamki żółtej) i chorych z drugiego, nowo wprowadzonego, programu leczenia cukrzycowego obrzęku plamki (powikłań ocznych cukrzycy). Wszystkie procedury oferowane są w ramach ubezpieczenia (płaci za nie Narodowy Fundusz Zdrowia).

Chorzy wymagający innych interwencji chirurgicznych mogą być zakwalifikowani do operacji w Klinice na Szaserów. Jesteśmy w trakcie opracowania procedur, które pozwolą na kwalifikacje bez konieczności jeżdżenia do Warszawy.

Jak można stać się pacjentem Oddziału?
Zapisów na zabiegi okulistyczne można dokonywać osobiście lub przez osoby trzecie w godzinach 9.30-14.00. Informacja dotycząca zabiegów dostępna jest pod nr tel. 261 866 225.

INFORMACJA DLA PACJENTÓW PORADNI:
 
Pacjenci zapisani do poradni powinni zgłosić się 15 min. przed wyznaczoną godziną porady do rejestracji ogólnej w celu rejestracji. Prosimy przygotować: dowód osobisty (lub inny dowód tożsamości ze zdjęciem), skierowanie oraz wyniki badań (jeżeli są). Chorzy zgłaszający się ze skierowaniem na operację lub do programu lekowego z innego ośrodka będą zapisani na konsultację weryfikacyjną.

Pacjenci z Izby Przyjęć: w godz. 8.00-14.00 kierują się do Rejestracji w Poradni Okulistycznej, piętro 3.

 

INFORMACJA DLA PACJENTÓW ZGŁASZAJĄCYCH SIĘ NA ZABIEG:
W dniu zabiegu Pacjenci zgłaszają się do Izby Przyjęć szpitala znajdującej się na parterze szpitala, aby zarejestrować się i założyć historię choroby. Prosimy przygotować dowód osobisty (lub inny dowód tożsamości ze zdjęciem), komplet wyników badań i konsultacji przedoperacyjnych, skierowanie do szpitala oraz inną dokumentację medyczną (jeżeli jest). W dniu przyjęcia na oddział należy być na czczo i mieć ze sobą dres lub piżamę oraz obuwie na zmianę.