12 listopada 2009
Święto Niepodległości w Gminie Wieliszew

W Gminie Wieliszew tegoroczne obchody Święta Niepodległości były obchodzone podczas oficjalnych uroczystości, wydarzeń kulturalnych oraz zabaw dla dzieci i młodzieży.

W wigilię Święta Niepodległości, 10 listopada, w wieliszewskiej hali sportowej odbył się IX Festiwal Pieśni i Tańców Polskich. Imprezę otworzył zastępca wójta Andrzej Szczodrowski. Potem wystąpiły zespoły: ZPiT Wyszków, ZPiT Kurpie Ostrołęka, ZTL Promyki Wieliszew. Tegoroczni goście Festiwalu chętnie prezentują foklor wielu polskich regionów, jednak na wieliszewskim parkiecie udowodnili, że główny nacisk kładą na tradycyjne tańce i pieśni z regionów, w których mieszkają, czyli Kurpiów - Puszczy Białej i Zielonej. Dynamiczne tańce wykonane nie tylko z profesjonalną precyzją, ale i pasją, urzekły kilkusetosobową widownię. Kolorowe stroje olśniły płeć piękną, a niejeden mężczyzna westchnął na widok urodziwych niewiast. Obok gości Festiwalu na parkiecie ujrzeliśmy oczywiście również gospodarzy - wieliszewskie „Promyki”, które przed rokiem obchodziły 10-lecie działalności.

Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Gminie Wieliszew odbyły się w Janówku Pierwszym. O godz. 11 rozpoczęła się uroczysta Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe służb działających w Gminie Wieliszew i organizacji kombatanckich. Po nabożeństwie, podczas części artystycznej, uczniowie Szkoły Podstawowej w Janówku deklamowali wiersze patriotyczne i wspólnie z wiernymi odśpiewali Rotę. Następnie pod Pomnikiem Ofiar Wojen delegacje gminnych organizacji i osoby prywatne złożyły kwiaty. Przemówienia wygłosili poseł Zenon Durka i generał Stanisław Mandykowski, który niedawno obchodził 90. urodziny. Podniosłą częścią uroczystości był Apel Pamięci w wykonaniu 60. Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego OP. Warto wspomnieć, że również w wieliszewskiej parafii pw. Przemienienia Pańskiego odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem połączonych chórów Belcanto i Marzenie. Po nabożeństwie chór Marzenie dał koncert.

W tym roku Gmina Wieliszew uczciła Święto Niepodległości nie tylko podczas oficjalnych obchodów. Również dzieci i młodzież otrzymały szansę wyrażenia patriotyzmu. Wójt Gminy Wieliszew i Stowarzyszenie eMka zaprosili ich na stadion w Wieliszewie, gdzie wolontariusze przygotowali 200 biało-czerwonych baloników wypełnionych helem. Z propozycji skorzystało ponad 300 dzieci i ich rodziców. Każdy balon uniósł w świat list z opisem polskiego święta narodowego i adresem zwrotnym. Informacja była napisana w dwóch językach: polskim i angielskim. Zgodnie z badaniami taki balon może przelecieć nawet 1000 km, więc jest szansa, aby razem powiedzieć w oryginalny sposób całej Europie o święcie Polski.
Wieczorem, z okazji święta 11 listopada, Klub Filmowy Zakład zaprosił widzów na projekcję obrazu „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”.

Foto
Wieliszewianie swoje prośby ukryli w balonach, które pofrunęły w niebo