Tradycyjnie w przeddzień Święta Niepodległości, wieliszewską halą sportową zawładną ludowe tańce i śpiewy. IX edycja FESTIWALU PIEŚNI i TAŃCÓW POLSKICH we wtorek, 10 listopada. Wstęp jak zawsze wolny. Zapraszamy!
|
IX Festiwal Pieśni i Tańców Polskich |
|
Tegoroczni goście Festiwalu prezentują foklor wielu polskich regionów, z racji położenia jednak główny nacisk kładą na tradycyjne tańce i pieśni regionu Kurpiów - Puszczy Białej i Zielonej. Obok nich na parkiecie ujrzymy gospodarzy - wieliszewskie Promyki, które przed rokiem obchodziły 10-lecie działalności
Zespół Pieśni i Tańca WYSZKÓW (działający przy Zespole Szkół w Leszczydole Nowinach) został założony w 1965 roku i działał kolejno: przy Technikum Drzewnym w Wyszkowie, Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik" oraz SP nr 5 w Wyszkowie. Od roku 2001 w Zespole tańczy około 70 uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Leszczydole Nowinach.
Zespół wystąpił już na kilkudziesięciu koncertach w kraju i zagranicą, gdzie został bardzo dobrze przyjęty nie tylko przez publiczność, ale również przez znawców polskiego i zagranicznego folkloru. Sukcesem Zespołu było zdobycie I miejsca w festiwalu "Roztańczone Mazowsze" - 2004 (Puchar Mazowieckiego Kuratora Oświaty). Kolejnym był udział w festiwalu na Litwie w 2004 r., we Włoszech w 2005 r., we Francji w 2006 r. oraz na Białorusi w 2007 r.. Tańczył w Wieliszewie obok Zespołu Tańca Ludowego PROMYKI oraz Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego. Ogromnym wyróżnieniem dla ZPiT był występ obok Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze", w marcu 2006 r. w hali Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Warto też podkreślić, że Zespół uzyskał certyfikat wydany przez Polską Selekcję C.I.O.F. (Polska Selekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń).
Dzieci i młodzież prezentują folklor kurpiowski Puszczy Białej oraz pieśni i tańce z różnych regionów Polski, m.in.: Polonez z okolic Wyszkowa, obrazki z okolic Łowicza i Opoczna, tańce i przyśpiewki z okolic Krakowa.
Kierownictwo organizacyjne - Krzysztof Ochmański
Taniec i choreografia oraz kierownictwo artystyczne - Piotr Skawski
Muzyka - Czesław Kwiatkowski
Historia Zespołu Pieśni i Tańca KURPIE z Ostrołęki sięga roku 1952, kiedy to z inicjatywy instruktora Powiatowego Domu Kultury - Bogusława Bakala powstał Zespół Regionalny "Kurpie". Przez pierwszych 10 lat kierownikiem grupy była nauczycielka Jadwiga Andrzejewska, później został nim skrzypek Henryk Ćwintal, kolejnym akordeonista Witold Krukowski. Członkowie zespołu w większości pochodzili ze wsi i terenów rozsianych na terenie Puszczy Zielonej. Z domów rodzinnych wynieśli zapamiętane melodie, tańce i przyśpiewki. W trakcie wielu występów pokazywali autentyczny folklor kurpiowski, tańcząc i śpiewając spontanicznie, jak na weselach, chrzcinach, wiejskich zabawach bywało. W 1978 roku Zespół nagrał płytę analogową z najciekawszymi pieśniami i przyśpiewkami z repertuaru. Obok folkloru Puszczy Zielonej i Białej pojawiły się tańce i śpiewy z innych regionów Polski: lubelskiego, łowickiego i rzeszowskiego. Z czasem wzbogacono występy o suitę warmińską i tańce narodowe. Niewątpliwą atrakcją stały się coraz częstsze wyjazdy zagraniczne. Zespół kilkakrotnie gościł u naszych wschodnich i południowych sąsiadów. Był również dwukrotnie w Bułgarii oraz dwukrotnie we Włoszech, gdzie największym i niezapomnianym przeżyciem była audiencja u Ojca Świętego Jana Pawła II. We wrześniu 1986 r. Zespół spotkała miła niespodzianka - dar od Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" - autokar przekazany osobiście przez panią Mirę Zimińską-Sygietyńską.
W grudniu 1993 r. kierownictwo zespołu objęło małżeństwo: Małgorzata i Jacek Wójcik, którzy poznali się, tańczyli i śpiewali w "Kurpiach" przez ponad 10 lat. Utworzyli nowe grupy, głównie dziecięce. Szacuje się, że przez „Kurpie” przewinęło się około 2500 osób. Do roku 1997 jego członkami byli ludzie dorośli. Obecnie zespół liczy 100 osób w wieku 4-76 lat. Działają 3 grupy wiekowe, w tym dziecięca i młodzieżowa oraz kapela i grupa wokalna.
Młodzi tancerze z Zespołu podjęli nowe wyzwanie. Od 2000 roku pary biorą udział w turniejach tańców polskich w formie towarzyskiej zdobywając tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Polski. Od 2002 roku zespół jest współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich "Kurpiowskie Dwojaki".
Kierownictwo artystyczne i organizacyjne - Jacek Wójcik
Kierownictwo muzyczne - Witold Krukowski
Zespół Tańca Ludowego PROMYKI Wieliszew powstał jesienią 1998 roku z inicjatywy grupy miłośników polskiego folkloru. W Zespole w pięciu grupach wiekowych (przedszkolaki, dzieci i młodzież szkolna, dorośli) tańczy prawie 150 osób z Wieliszewa i okolic. Członkowie Zespołu z dużym powodzeniem uczestniczą w Ogólnopolskich Turniejach Tańca Polskiego w Formie Towarzyskiej, których są wielokrotnymi laureatami. Nasze pary sięgały w tej dyscyplinie tańca po tytuły indywidualnych mistrzów i wicemistrzów Polski.
|
PROMYKI w strojach rzeszowskich fot. G. Biernat |
|
W listopadzie 2008 r. Zespół obchodził 10-lecie działalności, w trakcie organizowanego z tej okazji koncertu jubileuszowego PROMYKI zaprezentowały tańce i pieśni 11 regionów Polski, wchodzące w skład repertuaru Zespołu (wszystkie w tradycyjnych strojach regionalnych lub historycznych): polonez, krakowiak, tańce rzeszowskie, kaszubskie, łowickie, lubelskie, Beskidu Śląskiego, Starej Warszawy, Górali Żywieckich.
Zespół współpracuje z wieloma zespołami pieśni i tańca z całego kraju. Z powodzeniem prezentował się również poza granicami Polski, biorąc udział w wielu międzynarodowych festiwalach folklorystycznych we Włoszech, na Węgrzech, w Bułgarii, Turcji. Najdalszą jak dotąd wyprawą zagraniczną Zespołu był udział w międzynarodowym festiwalu folklorystycznym w Indiach. Promyki wystąpiły także gościnnie u Polaków na Białorusi.
Kierownictwo, instruktarz i choreografia - Dariusz Skrzydlewski
Przygotowanie wokalne - Dariusz Golec
ZAPRASZAMY!